Botoks Nedir?

Botoks kas hareketlerini durduran veya azaltan bir maddedir. Çizgileri gidermek için kullandığımızda gereksiz yere fazla çalışan kasların hareketini azaltırız. Böylece aşırı çalışan kasları durdurarak kırışıklıklara mani oluruz. Örneğin kaşı çatmaya bağlı kaş arası çizgisi botoksla gayet güzel gider üstelik tedavi olur. Botoks ile kas çalışmasını durdurduğumuzda bazen diğer kaslarda fazla çalışma gerçekleşir. Bu aşırı kaş kalkması, burunda çizgiler oluşması, yanaklarımızın çıkması şeklinde gözükür. Günümüzde bunları biliyoruz. Bunlar kişinin kas yapısı ile alakalı. Örneğin kaşı kalkacak kişiyi kaş hareketlerinden anlıyoruz. Kaş üstüne konan ufak bir botoks bunu engeller. Yanaklar için yanakları çıkıntılı kişilere göz altına az botoks koyarak hatta koymayarak önlem alabiliyoruz.  Bilgili ve bilinçli bir doktor kontrolünde uygun yüzlere yapılan botoksla donuk acayip ifade oluşmaz. Bilakis kişi sağlıklı ve dinç gözükür. Dışarıda gördüğünüz kötü örnekler abartılı veya başka pek çok işlemin yapıldığı uygulamalardır.

Botoks  fabrika ortamında üretilen bir ilaçtır. Kasların çalışmasını engeller. Estetik alanda kullanımı tesadüfen olmuştur. Şaşılık tedavisi sırasında kırışıklıkları açtığı gözlemlenmiştir. Buradan yola çıkarak botoks, kaş arası çizgisi, alın çizgileri, göz çevresinde kaz ayaklarını gidermekte kullanılmaya başlanmıştır. Bu alanda bilgilerimizin artması ile botoksu kaş kaldırmada, dudak üstü çizgileri, yanak çizgilerini gidermekte, çene düzensizliği, boyun çizgileri,  yüz kaldırmada kullanılabiliriz.  Etkisi 4- 6 ay devam eder, botoks kalıcı değildir. Üstelik düzenli yapılması ile yüzün kırışması kalıcı olarak azalır. Özelikle kaş arası ve alın çizgileri botoks yapılmasa bile bir süre sonra düzelmiş olarak kalır.  Yüzü ince kilosu olmayan kişilerde alt yüzü, yanakları kaldırmakta, boyun çizgilerini gidermekte  botoks kullanılabilir. Yüzü çok sarkmış kilolu kişilerde  botoks dışında başka yöntemler tercih edilmelidir.

Botoks kasların çalışmasını 4-6 ay durduran bir ilaçtır. Botoks yılan zehiri değildir. Fabrika ortamında kontrollü şekilde üretilen bir toksindir. Botoks küçük iğnelerle deri altına belli miktarlarda verilir. Gereksiz yere  fazla çalışıp  kırışıklığa ve yüzün sarkmasına sebep olan  kaslara yapılır. Gözde kaz ayakları, kaş çatma çizgisi, alın çizgisi, yüz sarkması ve boyun çizgilerinde etkinli olmasının  sebebi budur. Örneğin kaşını çok çatan biri bu hareketi yapan kası  çalışmadığı için kaşını çatamaz böylece buna bağlı oluşan çizgiden kurtulur. Yüzü aşağı çeken kaşlar botoksla zayıfladığı için yüzde sarkma azalır. Botoks tek seferde etkili olan bir işlemdir. Yapıldıktan 3 gün sonra etkisi başlar. 7-15 günde tam etkisi görülür. Botoks yapıldıktan 1 hafta sonra kontrol edilir. Eğer yeterli derecede etkili olmadıysa asimetri varsa tekrar yapılır.  Botoks yılda 2-3 kez 4-6 ay aralıklarla yapılabilir.

Yorum Yap