Çiller Tedavisi

Çiller ve Çil tedavisi

Çil tedavisinde en başarılı sonuçlar lazer ve ışık tedavileri ile alınır. Seçilen lazer ve ışık sistemine göre senas sayıları değişse de ortalama 4 seansta çillerde azalma veya kaybolma beklenir. Çillerde azalma durumunda tedaviye devam edilerek iyileşme oranı arttırılabilir. Çil tedavileri açık tenli kişilerde ve  koyu renkli çillerde oldukça başarılıdır. Çillerin rengi açıldıkça lazerin çili yakalaması azaldığı için başarı oranı düşer. Ancak yine de açık tenli ve açık çillerde lazer tedavileri denenebilir. Koyu tenlilerde koyu çillerde iyi sonuçlar alınabilir. Ancak koyu tenli açık renkli çillerde lazer tedavileri risklidir. Çili yakalamak için yüksek dozlarda atılan lazerler cildi yakabilir. Bu sebeple  koyu tenli açık renkli çili olan kişilerde lazer tedavilerinde dikkatli olunmalı, yanıtın olmadığı durumlarda cilt yenileme yöntemler ile cildi aydınlatmayı tercih edilmelidir.

Çil selim karakterli,  net sınırlı, kahverengi küçük lekelerdir. Daha çok sarışın, kızıl ve açık tenli kişilerde, güneşle temas eden cilt bölgelerinde  görülmektedir. Buğday ve esmer tenli kişilerde de çil oluşabilir. Erken çocukluk döneminden itibaren ortaya çıkarlar. Yaşla birlikte azalabilirler. Lentigo denilen daha büyük çillerden farkı yoğun güneş temasından sonra koyulaşır ve güneşlenilmediği zaman solarlar. Yüzde çiller en çok  alın, yanak, burun üzerinde görülür. Tüm yüzü kaplayacak derecede şiddetli olabilir. Açık kahverengi, koyu kahverengi renge sahip olabilir.

Yüzdeki çiller deri kanserine dönüşmez. Ancak çil sahibi olanlar güneş ışığına daha hassastırlar. Yüzdeki çillerin nedeni cildin güneş ışığına  aşırı renk üreterek tepki vermesidir.

Yüzdeki çiller nasıl geçer?

Çil tedavisi:

Çil  tedavisi kozmetik amaçla yapılır. Çil tedavisi sonrası tekrarlar görülebilir. Tedaviyle şiddeti azaltılabilir.  Yüzdeki çiller nasıl yok edilir sorusunun cevabı aşağıda sayılan yöntemlerdir. Her bir çil tedavi yöntemi değişik oranlarda fayda sağlar. En başarılı çil tedavileri lazer ile yapılan çil tedavileridir. Açık tenli kişilerde en iyi sonuçlar alınır. Koyu tenli kişilerde deneme atışı yapılmasında fayda vardır.

Lazer ve ışık tedavileri :

  • Q switch Nd: YAG ( 532 nm) lazer ( KTP lazer)
  • IPL
  • Q switch alendrite ( 755 nm) lazer
  • Q switch ruby (694 nm) lazer
  • Erbium lazer
  • CO2 lazer
  • Fraksiyonel lazerler

Kimyasal peeling

Kryoterapi

Çiller için krem (leke giderici özellikteki tüm kremler)

Yorum Yap