Deri Benleri

Deri Benleri

Benler (nevüsler) melanosit kaynaklı deri tümörleridir. Melanosit deriye renk veren hücredir. Deri benlerinin takibi çok önemlidir. Çünkü deri benlerindeki değişiklikler kanser habercisi olabilir. Bu nedenle, vücudumuzda siyah bir ben birden ortaya çıkarsa, var olan bir bende değişiklikler olduğunda vakit kaybetmeden bir dermatoloğa danışmamız gerekir. Öncelikle çıplak göz ile yapılan muayene, bu deri tümörü veya ben hakkında bir ön fikir oluşturacaktır. Daha sonra dermatoskop olarak adlandırılan cihazla muayene edilmesi deri beni hakkında daha iyi fikir sahibi olunmasını sağlayacaktır.
Deri benleri düz, deriden kabarık veya saplı olabilir.  Pembe-beyazdan  siyaha kadar değişen bir renk yelpazesine sahiptirler. Benlerin atipik yani displastik nevüs olarak adlandırılan tiplerinin malin melanomaya dönüşme riski yüksek olduğu için, bu tür benlerin erken teşhisi çok önemlidir. Atipik benler genellikle yarım santimden büyük, renk ve yapı düzensizliği gösterir. Malin melanoma bu tür benlerden kaynaklanan çok habis bir oluşumdur.
Melanoma sıklığı dünyada büyük oranda artış göstermektedir. Melanomada, yaşam süresini uzatacak ve erken dönemlerde teşhisi sağlayacak yöntemlere gereksinim duyulmaktadır. Çıplak göz ile yapılan muayenelerde bazen yanlış teşhis konabilir. Bu nedenle deri benlerinin muayenesinde ”dermatoskop” olarak adlandırılan özel bir mikroskop geliştirilmiştir. Malin melanomanın erken dönemde klinik tanısı bazen çok zor konabilmekte ve klinik deneyimi olan dermatologlarca bile doğru teşhis % 75-85 düzeyinde kalmaktadır.. Litaratür bilgileri dermatoskopinin daha fazla doğru teşhis olanakları sağladığını ve büyük oranlarda kesin tanıya götürebilen bir yöntem olduğunu göstermektedir. Dermatoskopi yöntemi ile klinik olarak gözle kesin teşhise varılamayan pigmentli lezyonların doğru tanı sıklığı % 60’dan % 93’e yükseltilebilmektedir. Son yıllarda dermatoskopik görüntüleri fotoğraflayarak saklayacak ve takip olanağı verecek teknolojiler geliştirilmiştir. Böylece risk taşıyan benlerin takibi daha rahat ve doğru şekilde yapılabilir.
Deri kanserlerinde özellikle de malin melanomada, erken teşhisin önemi nedeniyle aşağıda açıklanan türde değişikliklere dikkat edilmesi gerekmektedir.
Deri benlerinde dikkat edilmesi gereken değişiklikler:
          Hızla gelişen, eskiden beri mevcut olmayan nevus.
          Önceden var olup, renksiz veya renkli iken, renk koyulaşması yönünde renk değişikliği
          Sınırlarının genişlemesi veya bozulması şeklinde bir düzensizliğe gidiş
          Kalınlığının artması, yüzeyinin düzensizleşmesi
          Kaşıntı, duyarlılık, ülserasyon (üzerinde yara gelişmesi), kanama
Güneş ve ultraviyole banyoları sonrası, ergenlik çağında ve gebelikte mevcut  deri benleri daha da belirginleşebilir ve çoğu kez bu değişiklikler malinite ile ilgili olmayabilir. Benlerin altına yerleşen kıl dibi iltihapları sık görülen bir olaydır. Böyle bir durumda  benin  hacmi artar, antibiyotik tedavisi gerekebilir. İzlemde dermatolog deri  beninin çıkarılmasına da karar verebilir.
Deri benleri sürtünme zemininde, tırnak altında ya da genital veya ağız içinde yerleşim gösteriyor ise, kanıyorsa, açık renkli ve güneşe maruz alanlarda bulunuyorsa, yine risk taşımaktadır. Klinik görünümü şüpheli, ani renk, şekil değişikliği ve büyüme gösteren bir nevüs çıkarılmalıdır.
Siyah veya renkli deri tümöründe, dermatolog şüpheleniyorsa, lezyonun cerrahi olarak çıkarılmasına karar verebilir. Bu şekilde, herhangi bir kanser gelişimi riski ortadan kaldırılmış olacaktır. Eskiden beri çok abartılan “bir ben aldırılırsa kanserleşir, yayılır” fikri hem GEÇERSİZ, hem de gerçekten çıkartılması gerektiğinde bunu engellediği için, ayrıca SAKINCALIDIR. Çıkarılan her ben veya tümör, patolojik incelemeye gönderilir.
Dermatoloğun önereceği hiç bir uygulama, ileride karşılaşılabilecek olası problemlerden daha  zararlı olamaz.

Yorum Yap