Doğumsal Damar Lekesi (Şarap Lekesi)

1000 çocuktan 3’ünde görülür. Genellikle doğumda veya hemen sonra ortaya çıkar.

Doğum lekesi ( damar lekesi)  pembe, kırmızı veya koyu mor renkte olabilir. Sıklıkla tek taraflı ortaya çıkar. En çok boyun ve yüzde görülür. Ancak vücutta da ortaya çıkabilir. Zamanla renkte koyulaşmalar ve deride kalınlaşmalar olabilir. Doğum lekesinin çarpma veya vurma ile deride kanama riski vardır. Yüz bölgesinde bu tür damar lekesi olanlarda mutlaka  göz ve nörolojik muayene gereklidir. Çünkü göz ve beyinle ilgili problemler olabilir.
Diğer bir damar lekesi olan infantil hemanjiom ( kavernöz hemanjiom ,) yeni doğanların %1-3 ‘ ünde ve bir yaş civarında %10-12  görülebilen damarsal bir anomalidir. Kızlarda daha fazla ortaya çıkar. En sık olarak ensede ve göz kapağında olur. Bu tür doğum lekesi genellikle okul çağına kadar kaybolur. Sağlık açısından herhangi bir risk taşımaz. Ancak bazı hastalarda kanama, infeksiyon olabilir. Yara  izi kalabilir. Göze ve solunum yollarına yakın infantil hemanjiomlar büyüyerek problem yaratabilir.
Doğumsal Damar Lekesi (Şarap Lekesi) Tedavisi
Pulsed dye lazer
Long pulsed KTP lazer
İntense Pulsed Light (IPL)
Long pulsed ND YAG lazer
Doğumsal Damar Lekesi (Şarap Lekesi) Tedavilerinin Etkinliği
Damar lekelerinde lazerle tedavi sonuçlarını pek çok faktör etkiler. Hastanın  damar lekelerinin lazer sonuçlarını etkileyen faktörler:
– Hastanın yaşı
– Deri rengi
– Lekenin yeri
– Büyüklüğü
– Yapısı
– Rengi
Baş ve boyun bölgesinde orta hatta yerleşmiş damar benleri yani şarap lekesi ( damar lekeleri) lazer tedavisne daha ağır yanıt verir. Kol ve bacakta özellikle uçlarda yerleşmiş damar benleri gövdeye göre daha geç yanıt verir. Küçük boyutlu damar lekeleri büyüklere göre  lazer tedavisiyle daha çabuk iyileşir.
Koyu kırmızı damar lekeleri  tedaviye en iyi yanıtı verir. Çünkü damarlar derinin yüzeyine yakındır. Mor renkli damar benleri derin yerleşimli geniş damarlardan oluşur. Koyu mor damar lekeleri bu yüzden tedaviye orta derecede yanıt verir. Açık pembe renkte damar lekeleri derin yerleşimli ince damarlardan oluşur. Bu tür damar benleri tedaviye daha zor yanıt verir.
Damar lekelerinde tedaviye erken başlamak en iyi sonucu getirir. 10 yaş altında olanlarda damar lekesi  tedavilerinde erişkinlere göre daha iyi yanıt alınır.
Koyu tenli kişilerde deriye zarar vermemek için dozlar düşük tutulur. Bu yüzden damar lekelerinde tedavi daha uzun sürer.

Comments 5

 1. Esra
  3 Mart 2017

  Mrb bnm yuzum de bebeklikten beri sarap (kirmizi) rengi var da lazerle aldirmak istiyorum da fiyatlari ne kadar da basliyor acaba

  1. Fatih
   3 Nisan 2017

   esra hanım bir care bulabıldınızmı veya herhangı bır yerde tedavı gordunuzmu

 2. Mahmut
  27 Mart 2017

  bendede port wine stain denilen turden bir leke var lakin bunu izmirde tedavi edebilecek bir yer bulamadim gittigim her dermotolog ve plastik cerrahlari konusmaktan ote gitmiyorlar sizin anlatiminiza gore bunun bir tedavisi var acaba izmirde boyle bir tedavi merkezi varmi oneriniz nedir

 3. Saziye solmaz
  9 Mayıs 2017

  Cocugum 8 yasinda ve elinde dogumdan olusan sarap lekesi var ve o buyudukce lekede buyuyo ne yapmaliyim zarari var
  mi

 4. Filiz turgut
  13 Temmuz 2017

  Benimde yüzümde şarap lekesi var lazer fiyatını ögrene bilirmiyim 5413614454

Yorum Yap