El Egzaması

El egzeması genel bir terimdir. Elde ortaya çıkan değişik derecede deri tahrişlerini tanımlamak için kullanılan bir isimdir. Derinizde kaşıntılı ve  gittikçe yayılan kabuklu döküntüler ortaya çıkabilir. Ellerinizde  kımızı lekeler, çatlaklar  ve ağrı olabilir. Bazı kişilerde  sızıtılı veya içi su dolu kabarcıklar oluşabilir.  Bu problemler hayatın herhangi bir döneminde ortaya çıkabilir va bazıları buna daha yatkındır:

  – Eğer bu türlü deri problemleriniz, saman nezlesi veya değişik allerjileriniz  var ise ( doktorlar bunu atopi olarak adlandırır)
  – Eğer elleriniz ev işleri veya çalıştığınız iş nedeniyle sık olarak suyla temas ediyorsa.
  – Eğer işiniz nedeni ile kimyasal maddelerle temas ediyorsanız.
Dermatoloğunuz size evde ve işinizdeki aktivitelerinizi sorarak el egzemasının nedenini ortaya çıkarmaya çalışacaktır. Bu yüzden cevaplarınız çok önemlidir, cevaplarınızla problemin nedenini bulmaya yardımcı olabilirsiniz..
Eğer şikayetleriniz çok uzun zamandır ve şiddetli ise evinizde veya iş yerinizde kulandığınız kimyasallar ve allerjenlerle ilgili yama testi (patch test) yapabilir. Bu test hangi maddelere reaksiyon olduğunu ortaya çıkarabilir.
El  egzeması için kortizonlu krem ve pomadlar önerilir.  Kortizon içeren krem ve merhemlerin kullanımı doktor kontrolünde ve gereğince olmalıdır. Sık ve gereksiz kullanımlarda kortizonun deriyi inceltme riski vardır. Antihistaminikli haplar kaşıntı şikayetini hafifletmek için önerilebilir. El temizleme ürünleri ve el kremleri mümkün olduğunca katkı maddesiz olmalıdır. En uygun ürünü yine dermatoloğunuz önerecektir
Tüm bunlara rağmen el ekzemanızın iyileşmesi zaman alabilir. El egzemasında yaşam şekli çok önemlidir. Egzema ile birlikte yaşamayı öğrenmeniz gereklidir.
EVDE ALINACAK ÖNLEMLER
Sık ev işi yapmak mesela bulaşık yıkamak  egzemayı ortaya çıkarır. Çünkü sürekli ıslaklık ve kurulama derinin koruyucu tabakasını bozacağından, bu durumu kötüleştirebilir. Parfüm ve katkı maddesi içeren sabun ve deterjanlarda egzemaya yatkınlık sağlar.
Bu yüzden el egzemanız var veya  bir zamanlar olmuş ise ellerinizi çok sık yıkamaktan kaçınmalısınız ve aşağıda sayılan önlemleri almalısınız.
–         Tuvalet sonrası elleri ılık suyla ve parfümsüz likid bir temizleyici ile yıkamalısınız.
–         Ellerinizi yıkadığınız zaman nazikçe kurulamalı ve hemen nemlendirici sürmelisiniz. Aslında en iyisi vazelindir fakat kremler de (losyon değil) oldukça etkilidir. Ellerinize evinizde her yıkama sonrası uygulamanız gereklidir. Ellerinizi yapış yapış  hissediyorsanız sürdüğünüz kremin fazlasını bir peçete ile alın ve yanlızca ince bir tabaka halinde sürün.)
–         Kuru ev işleri yaparkende  korunmak için pamuklu eldiven giyin. Çamaşır katlarken bile hassa ciltler tahriş olabilir. Eldivenleriniz kirlendiğinde yıkayın. Eğer parmak uçlarınız ekzemadan etkilenmemiş ise eldivenin uçlarını sıcak havalarda serinlemek için kesebilirsiniz. Islak işlerde once pamuklu eldiven üzerine ise pudrasız vinly veya neoprene eldivenlerden giyin. (plastik eldivenlerdeki  latex allerji yapabilir). Işten sonra eldivenin içini ve dışını yıkayıp kurumaya bırakın. Pamuklu eldiveni makinede çalkalayın.
–         Patetes soyarken, et, soğan, biber, asitli meyveler, limon ve domatesle  mutfakta çalışırken eldiven giyinin. Biz kullanılıp atılan vinyl eldivenleri tavsiye ediyoruz. Bu yiyeceklerle işiniz bittiğinde hemen eldiveni çıkarın. Eğer tekrar kullanılan vinyl eldivende delik açıldı ise hemen atın. Delik bir eldiven giymek hiç eldiven giymemekten daha kötüdür. Eğer eldiveninize su kaçarsa hemen çıkarın.
–         En iyisi su geçirmez eldiveni 15-20 dakikadan uzun giymemektir. Eğer daha uzun süreli giymek zorunda iseniz eldiven takmadan önce önerilen tedavinizi sürüp öyle giyin.
–         Mümkünse saçlarınıza bir başkasının şampuan sürmesini isteyin. Ya da pamuklu ve su geçirmez eldivenlerinizi üst üste giyin. Omuzunuza kadar gelen, sudan koruyucu bir lastik bant takabilirsiniz.
–         Yüzük altında tahriş edici maddeler  kalabilir. Iş yaparken ve ellerinizi yıkayıp ve kurulamadan once yüzüğünüzü çıkarın. Ayrıca düzenli olarak bir bardak suda bir çay kaşığı amonyakla  geceleri yüzüğünüzü temizleyin. Yüzüğünüzü takmadan çalkalayıp kurulayın.
–         Bulaşık için bulaşık makinesi kullanın elde yıkamayın. Eğer mecbursanız akan suda ve uzunsaplı bir fırça ile yıkayın
–         Dışarda çalışırken kalın dikişsiz deri veya kumaş eldiven giyin. Deri eldiven ellerinizi soğuk, rüzgarlı ve kuru havadan korur. Yün kullanmayın çünkü tahriş edebilir.
İŞTE ALINACAK ÖNLEMLER                                                                                     Eğer mesleğiniz egzemaya neden oluyorsa dermatoloğunuz buna hangi maddenin yol açtığı konusunda yardımcı olacaktır. Evde alınan önlemlere ek olarak aşağıda sayılan önlemlerde size oldukça faydalı olacaktır. Bunlar:
 – Islak işlerde çalışırken vinyl or neoprene eldiven ve pamuklu eldiven kullanın. Pamuklu eldivenlerinizi düzenli olarak yıkayın. Ayrıca vinyl eldivenlerinizide yıkayın.
 – Kuru iş yaparken deri veya temiz kumaş eldiven giyin.
 – Endüstriyel el yıma ürünlerinden, susuz ve antibakteriyel temizleyicilerden tahriş yapma riski nedeniyle kaçının.
 – Çalışma kıyafetlerinizi, koruyucu örtülerinizi, alet ve çalışma alanlarınızı temiz tutun. Tahriş edici maddelerin birikimi probleminizi arttırır.
 – Eldeki küçük yaralarınızı bandajlayın. Bu tahriş edici maddelerin yaralanmış deriden kolayca girmesine mani olur.
 – Çalışırken nemlendiricinizi ve size önerilen maddeleri yanınızda taşıyın .
Nemlendirici kullanmak çok önemlidir!
Aslında suyu  daha çok içeren losyon ve nemlendiricilerin nem yaratacağı düşünülür ama  egzemayı azdırabilir. Krem olarak adlandırılan nemlendiriciler yağa göre daha fazla su içerir. Su buharlaştığında dahada bir kurutucu etki meydana gelir..Bu yüzden en iyi nemlendiriciler yağlı olanlardır. Daha az katkı maddesi içerir, derinin doğal nemini korur ve tahriş maddelerine karşı koruyucu tabaka oluşturur. Bunu da en iyi vazelin sağlayabilir. Ellerinizi yıkadıktan ve banyodan hemen sonra sürmeniz gereklidir. Gün boyu yanınızda ufak bir tüp taşıyarak sürekli kullanmanız faydalıdır.
Eğer vazelin kullanımından hoşlanmıyorsanız en iyi ikinci alternatif mineral yağlar, nem veren  kremlerdir. Üre ve laktik asitli faydalı maddelerdir. Çünkü bu maddeler derinin nem tutmasını kolaylaştırır.

Yorum Yap