El Üstü Çil, Leke Tedavisi

El Sırtındaki Lekelerin Tedavisi

El  Sırtı Leke -Çiller

El sırtında çıkan lekeler  genellikle 30’lu yaşların ortalarında başlar. El lekeleri çil veya ben karakterinde olabilir. El lekelerinin oluşması ve çoğalması geçmiş yıllarda fazla güneşe maruz kalmakla ilgilidir. Ayrıca genetik yapının lekelenmeye müsait olması  gerekmektedir. El lekeleri açık ya da koyu kahverengi renkt ,  çil görünümünde, değişik boyutlarda olabilir. El lekeleri kişiye yaşlı imajı verebilir. Bu nedenle pek çok kişi için istenmeyen bir durumdur. El lekelerinin tedavisinde değişik yöntemler kullanılabilir. Başlıca el leke tedavi yöntemleri  lazerler, buz tedavisi (kryoterapi), kimyasal peelingdir.  Eldeki leke tedavilerinden sonra 2-6 hafta süre ile lekelerde geçici bir koyulaşma meydana gelebilir. El sırtı derisi yara iyileşmesi zayıf ve iz kalmaya meyilli bir yapıya sahiptir. Bu nedenle el sırtı leke tedavilerinde tecrübeli ve uzman bir hekimin müdehale etmesi sıkıntıları azaltacaktır.

El lekelerinde tedavi yöntemleri:

Lazerle el lekesi tedavisi: El leke tedavisinde en iyi tedavi şekli lazerlerdir. Lazerle el leke tedavisinde lazer seçimi çok önemlidir. El leke tedavisinde lazer uygulamaları ortalama 1-3 seans gerekir. Ten rengi ve lekenin yapısı seçilecek lazeri belirler. İşlem sonrası kabuklanma ve kızarıklık olabilir. El sırtının iyileşme süresi uzun olabilir.  El leke tedavisinde kullanılan başlıca lazerler

  • Q- switched lazerler
  • Alexandrite lazer
  • KTP lazer
  • IPL
  • Erbium lazer (2940 nm)
  • CO2 lazer
  • Fraksiyonel  lazerler

Q switched lazerler, KTP lazerler açık tende açık kahverengi lekeler için uygundurlar. Koyu ciltlerde lekelenme  yapabilirler.

Alexandirite lazer ve IPL koyu tenli yapısı olanlarda  koyu kahverengi lekeler için uygundur. Açık tenlilerde koyu lekelerde uygulanabilir.

Erbium lazer ve CO2 lazer deriden kabarık ben gibi yapısı olan el lekelerinde tedavi amaçlı kullanılabilir.

Fraksiyonel lazerler hem lel leke tedavisi için hem de el deri sini gençleştirmek amaçlı kullanılabilir. Leke giderme özelliği düşüktür.

Lazer tedavisi sonrası güneşten korunmak, el sırtına gençleştirme ve onarma özelliği olan kremler sürmek  tedavinin sonuçlarını güzelleştirir.

Buz tedavisi (kryoterapi) ve kimyasal peeling: Lazerin olmadığı durumlarda uygulanabilecek yöntemlerdir. El  leke tedavisinde etkinliği lazerlere göre daha düşük ve yan etkileri daha fazladır.

Yorum Yap