Gözaltı Morlukları

Gözaltı Morlukları  Tedavisi:

Gözaltı morluğuna pekçok tedavi önerilmektedir. Buna rağmen, bu tedavileri destekleyen az sayıda bilimsel yayın mevcuttur. Gözltı morluklarına tedaviler, morluğun gelişim nedenine bağlı olarak değişir. Başlıca yöntemler:

 • Gözaltı morluğunu gideren kremler: Damarları büzen ve pigmentasyonu azaltıcı özellikleri olan maddeler içeren kremler gözaltı morluklarını hafifletebilir.
 • Lazer tedavileri: Pigmentasyonu azaltan, damarlanmayı azaltan ve derinin kollajenini artıran lazerler gözaltı morluğunda kullanılabilir. Bu amaçla Q-switched Nd-yag, pulsed dye, fraksiyonel  lazerler, erbium lazer ve karbondioksit lazerler kullanılabilir.
 • Kimyasal peeling: Kimyasal peeling renk düzeltici ve cilt yenileyici etkisi nedeniyle gözaltı morlukları tedavisinde bir seçenek olabilir.
 • Dolgu tedavisi:  Gözlatı derisinin inceliğine ve gözaltı yağ dokusunun kaybı nedeniyle oluşan gözaltı morluklarında hyaluronik asit dolgusu veya kişinin kendi yağından elde edilen yağ dolgusu faydalı olabilir.
 • Cerrahi tedaviler: Gözaltı torbalanmasının ve gözaltı derisinin sarkmasının olduğu durumlarda cerrahi yaklaşımlar gerekebilir.

Göz altı morluğu göz altı derisinin normalden koyu renkli gözükmesidir.  Gözaltı morluğu , gözaltı derisinde artmış pigmentasyon (renk hücrelerinin veya renk hücrelerinden renk yapımının artması) ve gözaltı derisinin inceliği nedeniyle  olabilir. Gözaltı morluğu yaygın bir problemdir. Her yaşta görülebilir. Gözaltı morluğu özellikle kadınlarda kozmetik problem yaratır. Kişiyi yorgun, sağlıksız ve yaşlı gösterebilir. Bu nedenle gözaltı morlukları birçok kişiyi rahatsız eder. Gözaltı morluklarının  pek çok sebebi olabilir.

 

Gözaltı Morluk Nedenleri:

En sık  nedenler  deride renk artışı, gözkası üzerindeki derinin inceliği, sarkmış deri ve gözyaşı oluğunun belirginleşmesidir.

Gözaltında artmış pigmentasyon (renklenme) sık görülen bir nedendir.  Alerjik veya  atopik egzema nedeniyle pigmentasyon artışı olabilir. Burun tıkanıklığı; gözaltı damarlarını genişleterek gözaltı morluğu sebebi olabilir. Genetik ve çevresel faktörlere bağlı pigmentasyon artışı olabilir. Koyu tenli ırklarda yapısal olarak gözaltı koyuluğu olabilir. Bazen doğumsal olarak ortaya çıkan Ota nevus olarak adlandırılan benler gözaltı morluğu nedeni olabilir.  Pigmentasyona bağlı gözaltı morluklarında  lazer tedavileri  ilk tercih olabilir.

Diğer bir sık neden göz kası üzerindeki derinin çok ince olmasıdır. Göz çevresi kası üzerinde yağ olmaması ve derinin ince olması nedeniyle kastaki damarlar görünerek mor renge sebep olabilir. Bu sebebe bağlı morluklar adet döneminde belirginleşir. Özellikle gözün iç kısmına yakın bölgede koyuluk daha fazladır. Kansızlık, yorgunluk ve uzun süre bilgisayar ekranına bakmak gözaltı morluğu sebebi olabilir. Bu tür gözaltı morluklarında dolgu tedavisi uygulanmalıdır.

Diğer gözaltı morluğu nedeni, derinin elastikiyetini kaybederek gözyaşı kanalının belirginleşmesidir. Bu daha çok yaşlanmaya bağlıdır. Zaman içinde gözaltı derisinin hücreleri yaşa ve güneşe bağlı hasara uğrar. Gözaltında torbalanmanın meydana gelmesi bu şikayeti daha çok artırabilir. Bu tür gözaltı morluk tedavilerinde lazer ve dolgu tedavisi birarada daha iyi sonuç verebilir.  Ayrıca cerrahi tedavi gerekebilir.

Gözaltı Morlukları nasıl giderilir?

Gözaltı morluğunun birden ortaya çıkışı kansızlığın veya yorgun düştüğünüzün habercisi olabilir. Gözaltı morluğunu azaltmak ve gidermek için evde alabileceğiniz önlemler şunlardır.

 • İyi bir uyku düzeni
 • Dengeli beslenmek
 • Güneşten korunmak
 • Yaz ve kış güneş gözlüğü kullanmak
 • Uzun süre televizyon ve bilgisayar başında kalmamak, gözleri dinlendirmek
 • Soğuk kompresi uygulamak
 • Salata dilimlerini gözaltında gezdirmek veya bekletmek
 • Yüksek yastık kullanmak
 • Sarı bazlı kapatıcı kullanımı
 • K vitaminli, C vitaminli, antioksidan, peptidler, büyüme faktörlü ve renk açıcı madde içeren gözaltı kremleri kullanılabilir.

Yorum Yap