Gözaltı Yağ Bezeleri

Kategori : LEKE TEDAVİSİ Yayınlanma Tarihi : 18.1.2013

Gözaltı Yağ Bezeleri

 

 

Göz altı yağ bezeleri
 
.
 
SİRİNGOMA:
 
Siringomalar  ter bezlerinden kaynaklanan selim huylu oluşumlardır. En sık olarak kadınların göz çevresinde ortaya çıkarlar. Göğüs bölgesi, göbek, koltukaltı ve genital bölgede görülebilirler.

 

Oldukça yaygın bir şikayettir. Genellikle ergenlikten itibaren başlar. Kadınlarda daha sık görülür. Nedeni bilinmemektedir. Ten rengi veya sarı  renkli, net sınırlı, 1-3 mm çapında deriden kabarık, yuvarlak oluşumlardır. En  sık olarak göz çevresinde, alt göz kapağında  görülürler. Sayıları birden fazladır ve her iki gözde birden görülürler.

 

Teşhiste milium, yağ bezi genişlemeleri ( sebase hiperplazi), bazal hücreli karsinom, trikoepitelyoma ve benzer oluşumlarla karıştırılabilir.

 

Siringom tedavisinde lazer ve elektrocerrahi yöntemi kullanılır. Siringoma ile lazer tedavisi sonrasında iz kalma olasılığı daha düşüktr.  Siringoma tedavisinde lazer olarak  karbondioksit veya erbium lazerler kullanılır.

 
 KSANTELEZMA:
 
.

Ksantelezma  daha çok göz kapaklarının iç kısmında ortaya çıkan sarı renkli yağ bezeleridir. Üst göz kapağında alt göz kapağından daha sık görülür.

Ksantelezma yumuşak veya yarı sert kıvamda olabilir. Genellikle her iki gözde simetrik olarak ortaya çıkarlar, gözün tüm kapaklarında birden görülebilirler. Göz altı yağ bezeleri kalıcıdır ve ilerleyicidir, kendiliğinden geçmez.

Kadınlarda erkeklerden daha fazla görülür. 40-50 yaş arasında en fazla ortaya çıkarlar.

Ksantelezması  olanların yarısında kan yağlarında anormallik söz konusudur.  Hastaların genetik olarak kolesterol veya trigliserid seviyeleri yüksektir. Diyabet ve tiroit hastalıklarından kaynaklanan  kan yağ bozuklukları ksantelezma yapabilir. Ksantelezmalıların diğer yarısında kan yağları normal bulunmuştur. Ksantelezma  görülen kişilerde iyi kolesterol düşük çıkabilir. Ayrıca damar sertliğine eğilim olduğunun işaretidir.

Göz altı yağ bezleri  olan kişilerin kan yağlarını kontrol ettirmeleri şarttır. Ayrıca kan yağlarını yükseltecek gıdalardan uzak durulmalıdır. Ksantelezma tedavisi kozmetik nedenlerle yapılır.

 

Ksantelezma tedavi yöntemleri:

Lazer tedavileri (karbondioksi lazer, erbium lazer)

Cerrahi çıkarma

Elekrocerrahi

 

Göz altı yağ bezelerinin tedavisinde   estetik olarak en iyi sonuçlar lazer ve cerrahi çıkarma ile alınır. Göz altı yağ bezlerinin lazer ile tedavisi  sonrası tekrar riski cerrahi işleme göre daha düşüktür.

 

 

YORUMLAR

BU MAKALE HAKKINDAKİ YORUMLAR

esra sertöz

Yorumlama tarihi :16.4.2013 17:54:46

merhaba, göz altı yağ bezelerinden bendede uzun yıllardır var.lazer ile tedavinin çok sağlıklı olduğu söyleniyor fakat cesaret edemedim bu güne kadar.size sorum lazer tedavide ortalama maliyet nedir.ona göre hazırlıklı gelmem gerekecek. teşekkürler..

Sinem hallacoglu

Yorumlama tarihi :25.8.2013 22:13:56

Merhaba, Bende de ksantelazma var, fraksiyonel lazer yaptirdim 5 kere ama faydasini gormedim. Bana bu konu ile ilgili onerebileceginiz bir doktor var midir? Tsk

Ahmet

Yorumlama tarihi :1.11.2013 23:07:58

Yag bezelerini lazerle aldirma fiyati ortalama ne kadardir ön bilgi verebilirmisiniz?

Kader Dağıstanlı

Yorumlama tarihi :4.12.2014 23:04:45

Merhaba makalenizi okudum benim de göz altlarımda resimdekine benzer yağ bezeleri var en iyi sonuç lazer demişsiniz acaba böyle bir lazer işleminin ortalama fiyatı ne olur iyileşme süresi nedir? Yanıtlarsanız sevinirim iyi günler

Kader Dağıstanlı

Yorumlama tarihi :4.12.2014 23:04:46

Merhaba makalenizi okudum benim de göz altlarımda resimdekine benzer yağ bezeleri var en iyi sonuç lazer demişsiniz acaba böyle bir lazer işleminin ortalama fiyatı ne olur iyileşme süresi nedir? Yanıtlarsanız sevinirim iyi günler

ece

Yorumlama tarihi :26.4.2015 22:09:14

Lazerle alınırken riski var mi goz bebegine zarar verir mi ?

ebru

Yorumlama tarihi :9.6.2015 18:13:27

merhabalar erkek arkadaşımın göz cevresinde yag bezeleri var yaklasık 2 yıldır tedavı ettirmek istiyoruz bu konuda yardımcı olurmusunuz bize lazerle işlem yapıldıgında iz veya leke kalıyormu

YORUM BIRAK

BU MAKALE HAKKINDAKİ DÜŞÜNCENİZİ YAZABİLİRSİNİZ

Adınız :

 

E-Postanız :

 

Web Sayfanız :

 

Mesajınız :

 

YORUM ALANLAR

EN ÇOK YORUMLANAN MAKALELER

HİT MAKALELER

EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
Mantar Tedavisi

Bu makaleye toplam 55146 kere okundu..

Güneş Lekesi (Melazma)

Bu makaleye toplam 38145 kere okundu..

Saç Kıran ve Tedavisi

Bu makaleye toplam 32689 kere okundu..

Saç Kıran ve Tedavisi

Bu makaleye toplam 18 kere yorum gelmiştir..

Doğum Lekesi

Bu makaleye toplam 17 kere yorum gelmiştir..

Gözaltı Yağ Bezeleri

Bu makaleye toplam 13 kere yorum gelmiştir..

ARAMA

SİTE İÇİ ARAMA ALANI

KATEGORİLER

SİTEDE BULABİLCEKLERİNİZ

Her Gencin Hayali Sivilcesiz Hayat Kitap Yazarı : Güneş ERTÜRK

Huzur ve başarı dolu bir yaşamın olmazsa olmazı özgüvendir. İyi yerlerde olan kişilerin hemen her zaman, özgüveni yüksek insanlar arasından çıkması tesadüf olmasa gerek.

RESİM VE VİDEO GALERİSİ

DERMATOLOJİ HAKKINDA HERŞEY