Gözaltı Yağ Bezeleri

Kategori : LEKE TEDAVİSİ Yayınlanma Tarihi : 18.01.2013

Gözaltı Yağ Bezeleri

 

 

Göz altı yağ bezeleri
 
.
 
SİRİNGOMA:
 
Siringomalar  ter bezlerinden kaynaklanan selim huylu oluşumlardır. En sık olarak kadınların göz çevresinde ortaya çıkarlar. Göğüs bölgesi, göbek, koltukaltı ve genital bölgede görülebilirler.

 

Oldukça yaygın bir şikayettir. Genellikle ergenlikten itibaren başlar. Kadınlarda daha sık görülür. Nedeni bilinmemektedir. Ten rengi veya sarı  renkli, net sınırlı, 1-3 mm çapında deriden kabarık, yuvarlak oluşumlardır. En  sık olarak göz çevresinde, alt göz kapağında  görülürler. Sayıları birden fazladır ve her iki gözde birden görülürler.

 

Teşhiste milium, yağ bezi genişlemeleri ( sebase hiperplazi), bazal hücreli karsinom, trikoepitelyoma ve benzer oluşumlarla karıştırılabilir.

 

Siringom tedavisinde lazer ve elektrocerrahi yöntemi kullanılır. Siringoma ile lazer tedavisi sonrasında iz kalma olasılığı daha düşüktr.  Siringoma tedavisinde lazer olarak  karbondioksit veya erbium lazerler kullanılır.

 
 KSANTELEZMA:
 
.

Ksantelezma  daha çok göz kapaklarının iç kısmında ortaya çıkan sarı renkli yağ bezeleridir. Üst göz kapağında alt göz kapağından daha sık görülür.

Ksantelezma yumuşak veya yarı sert kıvamda olabilir. Genellikle her iki gözde simetrik olarak ortaya çıkarlar, gözün tüm kapaklarında birden görülebilirler. Göz altı yağ bezeleri kalıcıdır ve ilerleyicidir, kendiliğinden geçmez.

Kadınlarda erkeklerden daha fazla görülür. 40-50 yaş arasında en fazla ortaya çıkarlar.

Ksantelezması  olanların yarısında kan yağlarında anormallik söz konusudur.  Hastaların genetik olarak kolesterol veya trigliserid seviyeleri yüksektir. Diyabet ve tiroit hastalıklarından kaynaklanan  kan yağ bozuklukları ksantelezma yapabilir. Ksantelezmalıların diğer yarısında kan yağları normal bulunmuştur. Ksantelezma  görülen kişilerde iyi kolesterol düşük çıkabilir. Ayrıca damar sertliğine eğilim olduğunun işaretidir.

Göz altı yağ bezleri  olan kişilerin kan yağlarını kontrol ettirmeleri şarttır. Ayrıca kan yağlarını yükseltecek gıdalardan uzak durulmalıdır. Ksantelezma tedavisi kozmetik nedenlerle yapılır.

 

Ksantelezma tedavi yöntemleri:

Lazer tedavileri (karbondioksi lazer, erbium lazer)

Cerrahi çıkarma

Elekrocerrahi

 

Göz altı yağ bezelerinin tedavisinde   estetik olarak en iyi sonuçlar lazer ve cerrahi çıkarma ile alınır. Göz altı yağ bezlerinin lazer ile tedavisi  sonrası tekrar riski cerrahi işleme göre daha düşüktür.

 

 

YORUM BIRAK

BU MAKALE HAKKINDAKİ DÜŞÜNCENİZİ YAZABİLİRSİNİZ

Adınız :

 

E-Postanız :

 

Web Sayfanız :

 

Mesajınız :

 

YORUM ALANLAR

EN ÇOK YORUMLANAN MAKALELER

HİT MAKALELER

EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
Mantar Tedavisi

Bu makaleye toplam 49318 kere okundu..

Güneş Lekesi (Melazma)

Bu makaleye toplam 30389 kere okundu..

Saç Kıran ve Tedavisi

Bu makaleye toplam 29546 kere okundu..

Akne Rozase

Bu makaleye toplam 53 kere yorum gelmiştir..

Saç Kıran ve Tedavisi

Bu makaleye toplam 16 kere yorum gelmiştir..

Doğum Lekesi

Bu makaleye toplam 11 kere yorum gelmiştir..

ARAMA

SİTE İÇİ ARAMA ALANI

KATEGORİLER

SİTEDE BULABİLCEKLERİNİZ

Her Gencin Hayali Sivilcesiz Hayat Kitap Yazarı : Güneş ERTÜRK

Huzur ve başarı dolu bir yaşamın olmazsa olmazı özgüvendir. İyi yerlerde olan kişilerin hemen her zaman, özgüveni yüksek insanlar arasından çıkması tesadüf olmasa gerek.

RESİM VE VİDEO GALERİSİ

DERMATOLOJİ HAKKINDA HERŞEY