Gözenek Sıkılaştırmak

Gözenekler kıl folikülleri ve yağ bezi kanallarının deriye açılma noktalarıdır. Gözenekler deriyi dış etmenlerden ve bakterilerden koruyan sebum adı verilen yağın, deri yüzeyine taşınmasını sağlarlar. Cildin yağlılık derecesi ve genetik özellikler gözeneklerin genişlemesinde etkilidir. Genellikle yağlı ciltlerde ve siyah noktaları olanlarda, yağ artıkları gözeneklerde toplanarak gözenek genişlemelerine sebep olurlar. Yüzde gözenek genişlemeleri en çok yanaklar, alın ve çenede görülür. Tüm yüz derisinde gözenek genişlemesi olanlar da vardır. Gözenek genişlemeleri genellikle akne hastalarında görülür. Ancak gözenek genişlemesi olup akne şikayeti olmayanlar da olabilir. Bunlar genellikle hassa ve karma deriye sahip kişilerdir.

Deride yaşlanma ve güneş hasarı derinin üst tabakasının kalınlaşmasına ve ölü deri atımının yavaşlamasına sebep olur. Deriden atılamayan ölü deri hücrelerinin gözeneklerde birikmesiyle gözeneklerde genişleme meydana gelir. Ayrıca yaşla beraber kollajenin azalması sonucu derinin sarkmasıyla gözenekler iyice belirginleşir.

Büyük gözenekli deri estetik amaçla tedavi edilir. Ancak gözenekleri yok etmek mümkün değildir, tedavide amaç gözenekleri sıkılaştırmak ve küçültmek olmalıdır.

Gözenekleri Sıkılaştırmak İçin Kullanılan Yöntemler Şunlardır:

1. Yerel İlaçlar: Ölü derinin atılması düzenli temizlik ve peeling yapıcı ürünlerin etkisiyle artar ve gözenekler temiz kalır. Deriyi yenileyen kremler gözenekleri küçültür. Özellikle A vitaminli kremler ve meyve asitli ürünler gözenek küçültmede etkilidir. Yağlı ciltlere de iyi gelmeleri sebebiyle tercih edilirler.

2. Lazer ve Işık Uygulamaları: Farklı lazerler gözenek probleminde hem yeni kollajen sentezine yol açarak, hem de ölü deri atılımını arttırarak gözenek sıkılaştırmada etkili olurlar. Çoğu lazer uygulaması için en az 4 seans gereklidir. Gözenek sıkılaştırıcı etkinin ortaya çıkması birkaç ayı bulabilir. En sık kullanılan lazer ve ışık kaynakları şunlardır:

     a. Q-Switched ND-YAG Lazer

     b. Fraksiyonel Lazerler (Erbium ve CO2 Fraksiyonel Lazerler)

     c. IPL

     d. Radyofrekans

3. Dermaroller

4. Mikrodermabrazyon

5. Kimyasal Peelingler

Yorum Yap