Kahverengi Doğum Lekesi

Kahverengi Doğum Lekeleri

Ota Nevus

ota1 ota2

Ota Nevüs selim karakterli, yüz bölgesinde mavi-kahverengi renkli leke şeklinde ortaya çıkan, tek veya çift taraflı ve çoğunlukla gözü de tutan bir ben türüdür.
Japonyada yapılan bir araştırmada toplumdaki sıklığı %0.4-0.8 olarak bulunmuştur. Doğumda veya ergenlik çağında ortaya çıkabilir. Nedeni bilinmemektedir.
Ota nevüs selim karakterli bir oluşum olmasına rağmen malin melanom riski taşır.
Ota nevus tedavisi zorunlu değildir. Tedavisi kozmetik amaçla yapılır.
Ota nevus tedavisinde lazerler etkilidir. Tedavide kullanılan lazerler:
– Q switched Nd: YAG (1064nm) lazer
– Q switched alendrite ( 755 nm) lazer
– Q switched ruby (694 nm) lazer
Dermal melanositler yoğun melanin içerdiği için Q switched lazerlere yanıt iyidir.
Ortalama 4-8 seans gerekir.
Tedavi 2 ay ralıklarla yapılır.
Q-switched Nd:YAG lazer 1064 dalga boyu nedeniyle dermisin derinlerine inebilir. Melanin absorbsiyonu az olduğu için epidermal hasar yapma olasılığı düşüktür. Bu yüzden koyu tenli kişilerde  tercih edilebilir.
Çocuklarda seans sayısı az olur. Mavi-gri lezyonlar mor-mavi lezyonlara göre daha fazla seans gerektirebilir. Periorbital alan (göz etrafı) tedaviye dirençlidir.

Cafe Au Lait Macule , Sütlü Kahverengi Leke

cafe1 cafe2
Selim karakterli, açık kahverengi renkli ve erken çocukluk döneminden itibaren bulunan lekelerdir. Cafe au lait macule ( CALM) yani kahverengi doğum lekesi tek veya çok sayıda olabilir.  Gelişme çağında çocukla birlikte büyüyebilir. Toplumda %10-20 oranında görülebilir.
Genellikle selim bir durumdur. Çok sayıda kahverengi doğum lekesi  nerofibromatosis ve tuberous sclerosis gibi hastalıklarla birliktelik gösterebilir.
Net sınırlı, açık veya koyu kahverengi renkte, vücudun her yerinde olabilen birkaç mm ile 20 cm üzerinde olabilen lekelerdir.
Kahverengi doğum lekesi tedavi gerektiren bir hastalık değildir. Kozmetik nedenlerle tedavi yapılmaktadır. Vücutta çok sayıda kahverengi doğum lekesi  var ise nerofibromatosis ve tuberous sclerosis gibi hastalıkları araştırılmasını gerektirir.

Kahverengi doğum lekesi tedavisinde kullanılabilen lazerler :

 – Q switched Nd: YAG (1064nm) lazer
 – Q switched KTP lazer ( 532 nm) lazer
 – Q switch alendrite ( 755 nm) lazer
 – Q switch ruby (694 nm) lazer
 – Erbium lazer
 – Long pulsed alexandirite lazer
 – Long pulsed ruby lazer
Lazer tedavisinde amaç rengin solması olmalıdır. Çünkü bazen tamamen gerileme olmayabilir. Esmer ciltlerde dikkatli olunması gerekir.
Açık renkli CALM melanin absorbsiyonu fazla olduğu için 532 nm tercih edilebilir.
Koyu tenli kişilerde diskolorasyon (renk bozulmaları) riski yüksektir. CALM geçtikten bir yıl sonra %50 nüks kendiliğinden ya da ultraviyole indüksiyonu sonucu olabilir.
Q-switched  lazer tedavilere dirençli CALM ‘da süperfisyal erbium ablasyonu ile başarılı tedavi bildirilmiştir. Ayrıca  Q-switched  lazerler kol folikülü içindeki renk hücrelerine fazla etkili olmadığı için, tedaviden sonra tekrar riskini minimalize etmek için long pulsed lazerler ile kombine edilebileceği bildirimiştir.

Becker’s Nevus

 image005 image007
Becker nevus net sınırlı, açık veya koyu kahve renkli, bazen deriden hafif kabarık olur. Üzerinde uzun ve kalın kıllar olabilir. En çok omuz, göğüs, sırt ve kalçada görülür. Tek taraflıdır. Gerçek ben değildir. Erkeklerde kadınlardan fazla ortaya çıkar. Erkeklerde %0.5 oranındadır. Genellikle çocuklukta veya ergenlik çağında ortaya çıkar. Doğumsal değildir. Nedeni bilinmemektedir.
Çocukluk çağında ortaya çıktığında açık renkli olabilir. Erişkinlikte rengi koyulaşabilir.Üzerindeki tüyler kalınlaşıp sayıca artabilir.
İlaçla tedavisi yoktur. Üzerindeki tüyler lazer veya diğer yöntemlerle alınabilir. Long pulsed ND.:YAG lazer deride yanık oluşturmaksızın tüyleri giderebilir. Ancak long pulsed alexandirite, diode  ve IPL gibi lazer epilasyon yöntemleri Becker nevusun açılmasına katkıda bulunabilir.
Becker nevus tedavisinde kullanılan lazer tedavilerini pek çok kez tekrarlamak gerekir. Bazen tedavi etkinliği yetersiz olabilir. Becker tekrar edebilir.

Becker nevus tedavisinde kullanılan lazerler:

Q swithced ND:YAG
Q swithced KTP
Q swithced alexandirite
Q swithced ruby
IPL
Erbium lazer

Comments 4

 1. Tevrat
  24 Mart 2017

  Merhaba benim vücudumda çok sayıda kahverengi doğum lekesi ve çiller var bunların tedavisi varmıdır

 2. Nida
  6 Mayıs 2017

  Merhabalar hocam size birşey danışmak istiyorum yeğenim de doğumdan sonra açık kahve rengi lekelr vardı sayıca fazla cilt doktoru çocuk doktoru göz muayenesi yapıldı detaylı kan testleri yapıldı herhangi bir bulgu yok ancak nedeni ni bilmediğimiz için çok endişeliyiz İnternet’e baktığımızda nf den bahsediliyor genellikle öneriniz nedir bebeğimiz şuan 10 aylik

  1. kubra
   5 Temmuz 2017

   Merhaba benim bebeğim de 8 aylık kol göğüs ve sırt kısmında çapı bayagi büyük kahverengi doğum lekesi var Dr konusunda nasıl bir yol izlediniz öğrenebilir miyim?

 3. Cemalettin
  14 Mayıs 2017

  İyi günler, bizim bebeğimizde yüzünde calm lekesi var. 2 yaşında ve bu durumu farketmeye başladığında üzülmesinden korkuyoruz.tedavisi en erken nezaman yapılabilir yaş için alt sınır var mı?

Yorum Yap