Kahverengi Doğum Lekesi

Kategori : LEKE TEDAVİSİ Yayınlanma Tarihi : 18.12.2012

Kahverengi Doğum Lekeleri

Ota Nevus

 

Ota Nevüs selim karakterli, yüz bölgesinde mavi-kahverengi renkli leke şeklinde ortaya çıkan, tek veya çift taraflı ve çoğunlukla gözü de tutan bir ben türüdür.
Japonyada yapılan bir araştırmada toplumdaki sıklığı %0.4-0.8 olarak bulunmuştur. Doğumda veya ergenlik çağında ortaya çıkabilir. Nedeni bilinmemektedir.
 
Ota nevüs selim karakterli bir oluşum olmasına rağmen malin melanom riski taşır.
Ota nevus tedavisi zorunlu değildir. Tedavisi kozmetik amaçla yapılır.
Ota nevus tedavisinde lazerler etkilidir. Tedavide kullanılan lazerler:
 
- Q switched Nd: YAG (1064nm) lazer
- Q switched alendrite ( 755 nm) lazer
- Q switched ruby (694 nm) lazer
 
Dermal melanositler yoğun melanin içerdiği için Q switched lazerlere yanıt iyidir.
Ortalama 4-8 seans gerekir.
 
Tedavi 2 ay ralıklarla yapılır.
 
Q-switched Nd:YAG lazer 1064 dalga boyu nedeniyle dermisin derinlerine inebilir. Melanin absorbsiyonu az olduğu için epidermal hasar yapma olasılığı düşüktür. Bu yüzden koyu tenli kişilerde  tercih edilebilir.
 
Çocuklarda seans sayısı az olur. Mavi-gri lezyonlar mor-mavi lezyonlara göre daha fazla seans gerektirebilir. Periorbital alan (göz etrafı) tedaviye dirençlidir.
 
Cafe Au Lait Macule , Sütlü Kahverengi Leke
 
 
Selim karakterli, açık kahverengi renkli ve erken çocukluk döneminden itibaren bulunan lekelerdir. Cafe au lait macule ( CALM) yani kahverengi doğum lekesi tek veya çok sayıda olabilir.  Gelişme çağında çocukla birlikte büyüyebilir. Toplumda %10-20 oranında görülebilir.
 
Genellikle selim bir durumdur. Çok sayıda kahverengi doğum lekesi  nerofibromatosis ve tuberous sclerosis gibi hastalıklarla birliktelik gösterebilir.
 
Net sınırlı, açık veya koyu kahverengi renkte, vücudun her yerinde olabilen birkaç mm ile 20 cm üzerinde olabilen lekelerdir.
 
Kahverengi doğum lekesi tedavi gerektiren bir hastalık değildir. Kozmetik nedenlerle tedavi yapılmaktadır. Vücutta çok sayıda kahverengi doğum lekesi  var ise nerofibromatosis ve tuberous sclerosis gibi hastalıkları araştırılmasını gerektirir.
 
Kahverengi doğum lekesi tedavisinde kullanılabilen lazerler :
 - Q switched Nd: YAG (1064nm) lazer
 - Q switched KTP lazer ( 532 nm) lazer  
 - Q switch alendrite ( 755 nm) lazer
 - Q switch ruby (694 nm) lazer
 - Erbium lazer
 - Long pulsed alexandirite lazer
 - Long pulsed ruby lazer
 
Lazer tedavisinde amaç rengin solması olmalıdır. Çünkü bazen tamamen gerileme olmayabilir. Esmer ciltlerde dikkatli olunması gerekir.
 
Açık renkli CALM melanin absorbsiyonu fazla olduğu için 532 nm tercih edilebilir.
 
Koyu tenli kişilerde diskolorasyon (renk bozulmaları) riski yüksektir. CALM geçtikten bir yıl sonra %50 nüks kendiliğinden ya da ultraviyole indüksiyonu sonucu olabilir.
 
Q-switched  lazer tedavilere dirençli CALM ‘da süperfisyal erbium ablasyonu ile başarılı tedavi bildirilmiştir. Ayrıca  Q-switched  lazerler kol folikülü içindeki renk hücrelerine fazla etkili olmadığı için, tedaviden sonra tekrar riskini minimalize etmek için long pulsed lazerler ile kombine edilebileceği bildirimiştir.
 
Becker’s Nevus
 
 
Becker nevus net sınırlı, açık veya koyu kahve renkli, bazen deriden hafif kabarık olur. Üzerinde uzun ve kalın kıllar olabilir. En çok omuz, göğüs, sırt ve kalçada görülür. Tek taraflıdır. Gerçek ben değildir. Erkeklerde kadınlardan fazla ortaya çıkar. Erkeklerde %0.5 oranındadır. Genellikle çocuklukta veya ergenlik çağında ortaya çıkar. Doğumsal değildir. Nedeni bilinmemektedir.
 
Çocukluk çağında ortaya çıktığında açık renkli olabilir. Erişkinlikte rengi koyulaşabilir.Üzerindeki tüyler kalınlaşıp sayıca artabilir.
 
İlaçla tedavisi yoktur. Üzerindeki tüyler lazer veya diğer yöntemlerle alınabilir. Long pulsed ND.:YAG lazer deride yanık oluşturmaksızın tüyleri giderebilir. Ancak long pulsed alexandirite, diode  ve IPL gibi lazer epilasyon yöntemleri Becker nevusun açılmasına katkıda bulunabilir.
 
Becker nevus tedavisinde kullanılan lazer tedavilerini pek çok kez tekrarlamak gerekir. Bazen tedavi etkinliği yetersiz olabilir. Becker tekrar edebilir.
 
Becker nevus tedavisinde kullanılan lazerler:
 
Q swithced ND:YAG
Q swithced KTP
Q swithced alexandirite
Q swithced ruby
IPL
Erbium lazer

YORUMLAR

BU MAKALE HAKKINDAKİ YORUMLAR

naci

Yorumlama tarihi :24.4.2014 12:28:28

benim sırt bölgesinin sol kolumun tamamı bu leke ile kaplı kahve renkli bunun hic bir tedavisi yokmu ben yıllardır bununla yaşıyorum kışın sorun olmuyorda yazın dışarıya cıkamıyorum güneşten yanıyor artı bide cok kıllanma olduğu icin cok kötü görüntü veriyor bundan bir kurtulma yöntemi yokmu

volkan

Yorumlama tarihi :27.7.2014 16:10:57

bende sağ kol ve omuz üzerinde yaygın becker nevüs var ve bunu tedavi ettirmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim tedaviye bayramdan sonra hemen başlayabiliriz.. bana 0546 288 31 98 nolu gsm numarasından ulaşırsanız çok sevinirim..

YORUM BIRAK

BU MAKALE HAKKINDAKİ DÜŞÜNCENİZİ YAZABİLİRSİNİZ

Adınız :

 

E-Postanız :

 

Web Sayfanız :

 

Mesajınız :

 

YORUM ALANLAR

EN ÇOK YORUMLANAN MAKALELER

HİT MAKALELER

EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
Mantar Tedavisi

Bu makaleye toplam 55190 kere okundu..

Güneş Lekesi (Melazma)

Bu makaleye toplam 38197 kere okundu..

Saç Kıran ve Tedavisi

Bu makaleye toplam 32730 kere okundu..

Saç Kıran ve Tedavisi

Bu makaleye toplam 18 kere yorum gelmiştir..

Doğum Lekesi

Bu makaleye toplam 17 kere yorum gelmiştir..

Gözaltı Yağ Bezeleri

Bu makaleye toplam 13 kere yorum gelmiştir..

ARAMA

SİTE İÇİ ARAMA ALANI

KATEGORİLER

SİTEDE BULABİLCEKLERİNİZ

Her Gencin Hayali Sivilcesiz Hayat Kitap Yazarı : Güneş ERTÜRK

Huzur ve başarı dolu bir yaşamın olmazsa olmazı özgüvendir. İyi yerlerde olan kişilerin hemen her zaman, özgüveni yüksek insanlar arasından çıkması tesadüf olmasa gerek.

RESİM VE VİDEO GALERİSİ

DERMATOLOJİ HAKKINDA HERŞEY