Karbon Peeling

Karbon peeling yüze karbon sürüldükten sonra  q switched nd yag lazerin uygulandığı bir tedavi yöntemidir. Karbon siyahtır. Kullanılan lazer siyah renge hassastır. Böylece siyah karbon maddesiyle kaplanan cilt lazerden daha fazla etkilenir. Daha iyi bir yenileme işlemi gerçekleşir. İşlem sırasında lazer karbonu ciltten atarken ciltte hafif bir peeling ve yenilenme gerçekleşir. Karbon şikayetin olduğu bölgeye  sürülür. Cildin yağ kanalarından emilerek cilt altına da geçmesi için beklenir. 15-20 dk beklendikten sonra cildin üstünde ve altında karbon yayılmış hale gelir. Böylece  renge duyarlı lazer cildin altında da etki yaratarak cildin derinliklerinde etkili olur. Burada yeni kollajen yapımını uyarır. Karbon peelingi leke tedavisinde gözenek küçültmede ve cilt yenilemede kullanırız.

Karbon peeling leke tedavisinde leke üzerine, gözeneği geniş olanlara ve ayrıca matlık, hafif kırışıklık ve sarkma şikayeti olanlarda uygulanır. Karbon peeling, hem peeling yaparak hem renk hücrelerini etkileyerek hem de cilt altında etki yaratarak tedavi eder. Bu çok fonksiyonlu etki sebebiyle oldukça popüler hale gelmiştir. Karbon peeling şikayeti olan herkese uygulanabilir. Gebelere yapılmaz. Bunun dışında herkese kullanılabilir.  Karbon peeling  en az 4-6 seans yapılır  işlem süresi uzun değildir. 5-10 dk. arasında değişebilir. Lazer işlemleri 2-3 hafta aralıklarla olmalıdır. İşlem sırasında fazla acı hissedilmez. Yinede ağrı eşiği düşük olanlara anestezik krem sürülebilir. Karbon peeling sırasında  soğutucu hava verilerek acısı azaltılır. Lazer sonrası güneşten koruyucu veya besleyici kremler sürülebilir. Lazerle cilt yenilemede işlemden sonra hafif bir kızarıklık olur. Hafif bir ödem olabilir.  Kişi hemen normal yaşamına dönebilir.

Karbon peeling her cilde en esmer ciltlere ve en hassas ciltlere bile yapılabilir.  Yan etki beklenen bir yöntem değildir. İşlem sonrası yatıştırıcı kremler ve güneşten koruyucu istenirse kapatıcı sürülebilir. Kapalı ortamlarda çalışan, güneşe maruz kalmayan kişilerde yazın bile uygulama yapılabilir. Sadece güneşten korunmaya dikkat etmek yeterlidir. Karbon peelingten sonra ciltte aydınlanma, gözeneklerde küçülme lekelerde açılma olur. Zaman içinde etkinliği daha fazla artar. Karbon peelingle birlikte veya aralarda başka lazerler,  mezolift ve prp uygulanarak etkinlik artırılabilir.

Yorum Yap