Kırmızı Sivilce (Akne) Lekeleri

Kırmızı Sivilce (Akne) Lekeleri

Sivilce (akne) şikayeti sonrası kırmızı lekeler ve izler kalabilir. Ciltte bir bölgede tekrar sivilce (akne) çıkmaz ise kırmızı lekeler 2-4 ay içinde geriler. Bir sivilce (akne)  derin ve uzun süreli ise kırmızı leke bırakma olasılığı yüksektir. Sürekli aynı yerde tekrarlayan sivilceler, kırmızı sivilce lekelerini kalıcı hale getirebilir. Bu yüzden sivilce (akne) tedavileri erken dönemde yapılmalıdır. Ayrıca sivilceleri yolmak koparmak kalıcı iz kalma olasılığını daha da artırabilir. Bir kırmızı sivilce (akne) lekesi aynı yerde 6 aydan uzun süre devam ediyorsa, o bölgede çukur şeklinde kalıcı iz kalabilir. Bu yüzden uzun süren kırmızı lekelerin erken tedavi edilmesinde fayda vardır. Erken dönemde yapılan tedaviler iz kalmasını engelleyebilir.

Kırmızı sivilce (akne) leke tedavilerinde ilk şart sivilce (akne) çıkışını durdurmak ve var olan sivilceleri yok etmektir. Bu arada sivilce (akne) izi ve leke tedavilerine başlanabilir. Kırmızı sivilce (akne) leke tedavisinde kullanılan başlıca yöntemler:

  • A vitaminli kremler
  • Kimyasal ve meyve asitli peelingler
  • Lazer, IPL, radyofrekans tedavileri
  • Dermaroller

Tüm bu yöntemler belli oranlarda cildin yapısı, lekenin derinliği, yaygınlığı ve şiddetine göre değişik oranlarda başarılıdır. Kırmızı leke tedavilerinde son yıllarda fraksiyonel  lazerler daha çok tercih edilmeye başlanmıştır.

Yorum Yap