Koltuk Altı Botoks (Aşırı Terleme Tedavisi)

Koltuk Altı Botoks

Terleme, vücut sıcaklığının artarak sempatik sinir sisteminin aşırı uyarılmasıyla, ter bezlerinin hızlı çalışması sonucunda oluşan normal ve sağlıklı bir durumdur. Ancak aşırı derecede terleme ve koku oluşumu kişiyi günlük hayatında olumsuz yönde etkilemektedir. Fazla terlemenin en önemli nedenleri arasında stres, ilaç kullanımı, tiroid bezinin fazla çalışması, menopoz ve obezite yer almaktadır. Sosyal ve psikolojik olarak kişiyi olumsuz yönde etkileyen bu durumun çaresi de koltuk altı botoks tedavisidir. Uygulanan botoks tedavisiyle oluşan terleme ve koku engellenir. Botoks, özellikle koltuk altı terlemelerinde oldukça yoğun kullanılmaktadır.

Terleme tedavisinde botoks uygulaması kolay ve pratik bir seçenektir. Öncelikle terlemenin yoğun olduğu bölge belirlenir ve deri altına yeterli dozda botoks enjekte edilir. Ter bezlerine ulaşan bu ilaç sinirleri etkileyerek onların ter salgılamasını ve kasılmasını engeller. İşlem yaklaşık 10 dakika kadar sürer. Tedaviden 15 gün sonra eğer terleme devam ediyorsa iyot testi yapılarak terleyen bölge yeniden tespit edilir ve tekrar botoks işlemi yapılır. Tedavi cilt altına yapıldığı için önemli bir yan etki görülmez ve koltuk altı dokusu zedelenmez. İşlem sonrası kısa süreli enjeksiyona bağlı morluklar oluşabilir. Yapılan botoksun etki süresi yaklaşık 6-12 ay arası sürmektedir. Etkisi geçen botoks işlemi, hastanın talebi doğrultusunda ikinci kez uygulanabilir. Yapılan araştırmalara göre botoks etkisi geçtikten sonra terleme oranının azaldığı tespit edilmiştir. Ayrıca koltuk altı botoks tedavisi hamilelerde, emziren annelerde ve kas hastalığı olan kişilerde kesinlikle tercih edilmez.

Koltuk altındaki aşırı terlemelerde deodorantlar, parfümler yada losyonlar pek etkili olmaz. Çözüm olarak aliminyumlu losyonlar, iyintoforez, botoks ve cerrahi işlemleri tercih edebilirsiniz. Günümüzde koltuk altı terleme rahatsızlığı için etkili ve en çok tercih edilen yöntem botoks ve cerrahi tedavilerdir. Sizin de koltuk altı bölgenizde aşırı terleme, giysilerinizde ıslak görünüm ve terlemeye bağlı kıyafetinizin rengini bozabilecek kadar bir probleminiz varsa, uzman bir cilt doktoru tedavisi altında yaptıracağınız basit bir botoks işlemiyle bu rahatsızlıktan kolayca kurtulabilirsiniz.

Yorum Yap