Kontak Dermatit

Kategori : CİLT HASTALIKLARI Yayınlanma Tarihi : 19.12.2012

Kontak Dermatit

 

Kontakt Dermatit (Alerjik Egzema, İrritan Egzema)
 
Kontakt dermatit deriye temas eden maddelerin ciltte reaksiyon meydana getirmeleri sonucunda ortaya çıkar. Kontakt dermatit, iritan kontak egzema  ve allerjik kontakt egzema olarak ikiye ayrılır. %80 oranıyla iritan kontakt egzema daha sık  görülmektedir.
 
İritan kontakt egzemada ciltte direk toksik hasar oluşur. Uygun ortamlarda her madde iritan olabilir. Maddenin kimyasal ve fiziksel özellikleri, yoğunluğu, etki yolu ve maruz kalma süresi, kişinin yaşı, cilt bölgesi, genetik yapı, nem ve sıcaklık gibi çevresel faktörler  iritan kontak egzemanın şiddetini belirler.
 
İritan kontak egzema akut toksik ve birikici tip olarak ikiye ayrılabilir.
 
Asit veya alkali gibi  güçlü toksik kimyasal maddeler kızarıklık, su toplaması ve cildin soyulması gibi akut toksik döküntüler yaparlar. Reaksiyonlar dakikalar, saatler içersinde oluşur. Yaralar temas alanlarındadır ve keskin sınırları vardır.
 
Uzun süreli birikici tehdit reaksiyonları iritan kontak egzemada en sık görülen tiptir. Sabun  ve şampuanlar gibi zayıf tahriş edici maddelerle zaman içinde sürekli temas etmenin sonucunda ortaya çıkarlar. Net sınırlı olmayan kızarıklık, pullanma, çatlaklar olan  egzema alanıyla karakterizedir. Kaşıntı olabilir.
 
Allerjik kontakt egzema gecikmiş hücresel aşırı duyarlılık reaksiyonudur. Başlangıçta düşük molekül ağırlıklı madde deriden geçer. Derideki hücreler 5- 21 gün içinde maddeyi tanır. Bu madde ile tekrar temas sonrasında  48-72 saat içersinde allerjik reaksiyon oluşur.
 
Alerjik kontakt egzema akut ve kronik olarak ikiye ayrılır. Akut alerjik kontak egzemada kızarıklık, ödem, su toplaması ve kaşıntı ile karakterizedir. Sıklıkla temas alanları boyunca yayılır ve çevre deriye atlayabilir. Kronik alerjik egzema  kaşıntılı, kızarık, pullu ve soyulma alanları şeklindedir. Kronik iritan egzemayı taklit edebilir.
 
Kontakt dematitin yerleşim alanları ve kuşkulanılan maddeler
 
Göz kapakları                         Tırnak cilası, göz makyajı, havada bulunan allerjenler
Kulak memesi, boyun                        Metal takı
Alın, saçlı deri sınırları Saç boyası
Yüz                                         Kozmetik, parfüm, havada bulunan allerjenler
Koltuk altı                               Deodoranlar
 
Eller                                        Eldiven,mesleki temaslar
Bel çevresi                             İç çamaşırı lastikleri
Ayak sırtı                                Ayakkabı
 
Kontak dermatitin tanısında yama testi (patch test) çok faydalıdır.
 
Kontak dermatit atopik egzema, numuler egzema, mantar, ışık alerjileri, seboreik dermatit, ilaç döküntüleri ile karışabilir. Önceki cilt hastalığı, ilaç kullanım öyküsü, döküntü yeri ve seyri ve  yama testi ile kontak dermatit teşhisi konulabilir.
 
Kontakt Dermatit Tedavisi
 
Alerjik kontak egzemada yama testi ile belirlenen allerjenden kaçınılmalıdır. İritan kontak egzemada tahriş edici maddelerden korunulmalıdır. Cildi kurutan ve çatlatan sık yıkama işlemi en aza indirilmelidir. Sık nemlendirme ve gerekirse eldivenle eller korunmalıdır. Kontak egzemanın sadece akut döneminde kortizonlu hap ve iğneler kullanılabilir. Hastalık kronikse kortizonlu krem ve nemlendiriciler başlıca tedavidir.

YORUM BIRAK

BU MAKALE HAKKINDAKİ DÜŞÜNCENİZİ YAZABİLİRSİNİZ

Adınız :

 

E-Postanız :

 

Web Sayfanız :

 

Mesajınız :

 

YORUM ALANLAR

EN ÇOK YORUMLANAN MAKALELER

HİT MAKALELER

EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
Mantar Tedavisi

Bu makaleye toplam 55163 kere okundu..

Güneş Lekesi (Melazma)

Bu makaleye toplam 38171 kere okundu..

Saç Kıran ve Tedavisi

Bu makaleye toplam 32703 kere okundu..

Saç Kıran ve Tedavisi

Bu makaleye toplam 18 kere yorum gelmiştir..

Doğum Lekesi

Bu makaleye toplam 17 kere yorum gelmiştir..

Gözaltı Yağ Bezeleri

Bu makaleye toplam 13 kere yorum gelmiştir..

ARAMA

SİTE İÇİ ARAMA ALANI

KATEGORİLER

SİTEDE BULABİLCEKLERİNİZ

Her Gencin Hayali Sivilcesiz Hayat Kitap Yazarı : Güneş ERTÜRK

Huzur ve başarı dolu bir yaşamın olmazsa olmazı özgüvendir. İyi yerlerde olan kişilerin hemen her zaman, özgüveni yüksek insanlar arasından çıkması tesadüf olmasa gerek.

RESİM VE VİDEO GALERİSİ

DERMATOLOJİ HAKKINDA HERŞEY