Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon hakkında tüm sorular ve yanıtları

İstenmeyen tüyleri hızlı ve kolayca yok edebilmek amacıyla son yıllarda ışık ve lazer sistemleri geliştirilmiştir. Bu amaçla alexandrite, diode, Nd:YAG lazerler ve IPL kullanılmaktadır. Burada son yıllarda çok popüler olan ve pek çok yerde uygulanan lazerler hakkında temel bilgiler vermek istedik.

Lazer ve ışık sistemlerinin etki mekanizması nedir?

Lazer ve ışık sistemleri kıl kökünü tahrip etmektedirler. Burada amaç, kıl kökünde kalıcı hasar yaparken çevredeki deriye hasar vermemektir. Lazer enerjisi derinin altındaki kıl köküne ulaşır. Kıl kökündeki renk hücreleri (pigment) lazer enerjisini emer. Burada yoğunlaşan lazer enerjisi çevre deri ve dokuda hasar yapmadan kıl kökünü yakar. Zarara uğrayan kıl tekrar çıkmamaktadır.

Yanan tüylerin bir kimi hemen dökülür, bazıları ise 2-3 hafta içinde deriden atılır. Kıllara tek tek uygulanan elektrikli epilasyondan farklı olarak, her enerji atışında düzinelerce kıl yanar. Böylece sırt, omuz, kollar, bacaklar ve yüz gibi geniş alanlar kısa sürede tedavi edilebilir. Lazer ile epilasyon vücutta her bölgeye anestezi gerektirmeden uygulanabilir. Meme ucu, üst dudak ve bikini bölgesi gibi hassas bölgeler bile kolaylıkla tedavi edilebilir. Lazer yöntemi istenmeyen tüylerden kurtulmak için faydalı, kolay, hızlı, güvenli ve etkili bir yöntemdir.

Lazer sistemleri nelerdir?

Lazerler ve yoğun atımlı ışık (IPL) sistemleri şunlardır:

● IPL

● Alexandrite 755 nm

● Diode 800-810 nm

● Long pulsed ND YAG 1064 nm

● Radyofrekans tedavileri

Vücudun hangi bölgeleri tedavi edilebilir?

Tüm vücut bölgeleri lazer ile tedavi edilebilir. Kadınlarda en çok üst dudak, çene, bikini bölgesi kol, bacak ve koltukaltı bölgeleri tedavi edilir. Erkeklerde ise sırt, omuz, göğüs bölgesi ve sakal bölgesine uygulanır. Alın ve kaş üstleri de tedavi edilebilir.

Lazer epilasyonun diğer alternatif yöntemlere üstünlüğü nedir?

Lazer epilasyonun temel faydaları şunlardır:

● Lazer epilasyon hızlı, güvenli ve uzun süreli sonuç sağlar.

● Lazer epilasyon vücutta istenilen her yere uygulanabilir. Tıraş, ağda ve tüy dökücü kremler kılı ortadan kaldırır. Ancak kıl kökü yok olmadığı için bir ile dört hafta içinde tüyler geri döner. Lazer epilasyon da ise kıl kökü etkilendiği için tüyler daha geç ve incelmiş olarak geri gelir.

Lazer epilasyonun iğneli epilasyona üstünlüğü nedir?

İğneli epilasyonda kıl köklerine elektrik akımı verilerek kıl kaybı sağlanır. Bu yöntemde uygulama tek tek kıl köklerine yapılmaktadır. İğneli epilasyon şu durumlarda çok uygundur:

● Az sayıda tüylerde

● Lazerin uygulanamayacağı bölgeler (kaş altı bölge, göze yakın bölge, burun ve kulak içi)

● Beyaz ve çok açık renkli sarı, gri tüyler ( lazer ışığı kıl tarafından emilmez).

Çok ince ve açık renkli tüylerde, çok az sayıda tüylerde ve lazer tedavisinden sonra akalan ince açık renkli tüylerde iğneli epilasyon önerilebilir.

İğneli epilasyon sonuçları kullanıcıdan kullanıcıya fark edebilir. İğneli epilasyonda kalıcı kıl kaybı %15- 50 oranında bildirilmiştir. Yüz bölgesi gibi küçük alanlar bile, her hafta 2-3 saat uygulanarak 2 yıl sürebilir.

Lazer epilasyonda her ışık atışında çok sayıda kıl kökü etkilendiği için tedavi kısa sürer. Ayrıca tedavi aralıklarında tüyler çıkmaz. Az sayıda çıkan tüyler tüy dökücü veya makasla alınabilir. Lazer deri dışına çıkmamış batık tüylerde de etkilidir.

Lazer epilasyonun riskleri nelerdir?

Kısa süreli yan etkisi deride kızarıklık ve kıl köklerinde ödemdir. Bu yan etki 1 saat içinde kaybolur. Çok hassa ciltlerde birkaç gün sürebilir. Bazı lazer türlerinde esmer ve bronz tende uygulamalarda renk değişiklikleri, su toplama ve kabuklanma oluşabilir. Bu tür problemler nadirdir ve birkaç gün içinde geriler. Lazer yöntemi deri kanseri yapmaz. İç organlara zararı yoktur.

Lazer epilasyon kalıcı mıdır?

Lazer epilasyon büyük oranda kalıcıdır. Dört-altı seans sonrasında tüylerde %70-90 oranında azalma olur. Tüyler daha ince ve açık renkli hale gelir. Bu azalma yıllarca sürecektir.

Tedavi sonrası lazer uygulanan alanda tüyler tamamen yok olur mu?

Lazer uygulanan alanda pek çok hastada kıl miktarında % 70-90 azalma olur, kalan tüylerin renkleri ve kalınlıkları azalır. Ancak tamamen tüysüz kalma durumu beklenmemelidir.

Tedavi etkinliği tedavi esansları tamamlandıktan sonra 6 ay içinde değerlendirilmelidir. Tekrar çıkacak kıllar 6 ay içinde belli olur.

Ne oranda tüyler tekrar çıkar ve ne kadar sürede tüyler geri döner?

Lazer epilasyon sonrası doğru uygulama yapılırsa tüylerin bir kısmı hemen dökülür. Geri kalanlar 1-3 hafta sonra deriden atılır

Lazer epilasyon ilk iki seansta belirgin azalma gözlemlenmeyebilir. Üçüncü ve dördüncü seanslardan sonra tüylerde belirgin azalma başlar. 4-6 seans sonrasında tüyler yıllarca çıkmayacak şekilde azalır. Bazı hastalarda seyrek idame seansları yapılabilir.

Lazer tedavisinden sonra az miktarda çıkan tüyler ince ve çok açık renklidir. Kozmetik problem teşkil etmez.

Niye en az 6 tedavi seansı gerekmektedir?

Bütün lazerler tüylerin aktif dönemine etkilidir. Dinlenme fazındaki tüy kökleri lazerden etkilenmez. Vücuttaki tüyler değişik dönemlerde aktif faz ve dinlenme fazına girerler. Lazer uygulama esnasında aktif kılları etkiler. Bir süre sonra dinlenme fazındaki tüyler aktif hale gelir. Bir sonraki uygulamada da bu tüyler yok edilir.

Tüylerin %50-80 kadarı aktif fazdadır ancak 1/3-1/4 tüy yeterince pigmente sahiptir. Bu yüzden her seansta 1/3-1/4 tüy lazerden etkilenir.

Tüylerin 1/3-1/4 ‘ü yeterince pigmente sahip olduğundan en az altı seans gerekmektedir. Çoğu kez 5-8 seans uygulama yapılması gerekir.

Seans sayısı hangi faktörlere bağlıdır?

● Kıl rengi (açık renkli tüyler fazla sayıda seans gerektirir)

● Etnik ve genetik yapı (koyu tenli kişiler fazla sayıda seans gerektirir).

● Hormon durumu

● Tedavi edilen alan

● Tüy yoğunluğu

● Yaş

● Kilo (fazla kilo tüy gelişimini arttırır)

● İlaçlar (örneğin Dilantin and cyclosporine tüy gelişimini arttırabilir)

Lazer epilasyon için kimlere uygulanabilir?

Koyu renkli ve bronzlaşmış hastalar için IPL, Alexandrite 755 nm lazerler uygun değildir. Bu kişilere Diode 800-810 nm ve 1064 nm Nd:YAG lazer uygundur.

Çocuklarda 12 yaş üzerinde özel problem varsa uygulanabilir.

Lazer epilasyon sadece kozmetik nedenlerle uygulamaz. Tüylenme yapan ilaç kullananlarda ( örneğin organ transplantasyon sonrası kullanılan cyclosporine), batık tüy tedavisinde, kıl dönme probleminde de kullanılabilir.

Hangi tüy renkleri tedaviye en iyi yanıt verir?

Kıl köklerindeki pigment lazer tedavisi için önemlidir. Bu yüzden siyah veya kahverengi tüyler tedaviye en iyi yanıt veren guruptur. Beyaz ve gri tüyler tedaviye yanıt vermez.

Lazer seansları esnasında dikkat edilmesi gereken kurallar:

Ağda, sir ağda, cımbız, iğneli epilasyon ve epilasyon cihazlarını kullanmayın!

Lazer enerjisi aktif tüylere etkili olduğundan ağda, sir ağda, cımbız, iğneli epilasyon ve epilasyon cihazları altı hafta öncesinden kullanılmamalıdır. Bu yöntemler lazerin etkili olacağı kıl kökünü ortadan kaldırır.

Bronzlaşmaktan kaçınılmalıdır!

Bazı lazer türleri koyu tenlere uygulanabilirse de tedavi öncesinde güneşlenilmemeli, solaryuma girilmemeli ve bronzlaştırıcı kremler uygulanmamalıdır. İstenmeyen yanıklar ve renk değişiklikleri olabilir. Ayrıca lazerin etkinliği azalır

Jilet ve tüy dökücü krem kullanabilirsiniz!

Jilet ve tüy dökücü krem kullanımı olabilir. Lazer uygulamasından bir gün önce tüylerin alınması en uygunudur. Tedavi günü veya lazerden hemen önce tüylerin alınması cildi hassaslaştırabilir.

Lazer tedavisinden önce tüyler alınmalıdır. Tüyler alınmazsa deri üstünde kalan tüyler yanarak acı verir ve lazer enerjisini emerek kıl köküne yeterli enerji gitmesini engelleyerek lazerin etkinliği azaltır.

Yaygın inancın tersine jilet tüyleri kalınlaştırmaz, çoğaltmaz, koyulaştırmaz. Bu yüzden tedavi öncesi ve seans aralıklarında jilet veya tüy dökücü kullanabilirsiniz.

Saç boyası ve renk açıcılar sorun değildir!

Lazer enerjisi sadece kıl köklerini etkiler. Bu yüzden boya ve renk açıcılar köke ulaşmadığı için sorun teşkil etmez.

Lazer epilasyon ne sıklıkta yapılır, seanslar ne kadar sürer?

Lazer uygulamaları 6-12 haftada bir yapılmalıdır. Kıl köklerinin pigmentinin yeterli derecede olması için bu süre gereklidir. 6 haftadan erken 12 haftadan geç olmamalıdır.

Seans süresi dudak üstü gibi bölgelerde 1-2 dakika iken, tüm bacak ve sırt gibi geniş alanlarda yarım ile bir saat sürebilir.

Lazer tedavi öncesi öneriler:

1.         Tedaviden önceki hafta içinde ağda, sir ağda ve cımbız gibi yöntemler kullanmayın. Çünkü lazerin etkileyip yok edeceği kıl kökünü koparmış olursunuz. Bu da lazerin etkisini azaltır.

2.         Tedaviden bir veya iki hafta önce güneşlenmeyi azaltın. Bronz ten lazerin etkinliğini azaltır.

3.         Uygulama yapılacak bölgeye makyaj yapmayın. Makyaj lazer enerjisini emerek, daha az enerjinin kıl köküne ulaşmasına ve etkinliğinin azalmasına neden olur. Makyaj lazer ısısını artırarak deride tahriş veya yanık yapabilir. Lazer işleminden sonra makyaj yapılabilir.

4.         Lütfen tedaviden bir gün önce veya tedavi sabahı tıraş olun veya tüyleri kesin. Bu yol deriyi daha az hassas kılar. Deri üzerindeki uzun kıllar lazer enerjisini emer ve enerjiyi israf ederek kıl köküne gitmesi gereken enerjiyi azaltır. Ayrıca bu kıllar yanık ve deri tahrişi olasılığını arttırır.

5.         Ağrı eşiğiniz düşükse işlemden 2 saat önce ağrı kesici almanız uygun olabilir. Ayrıca bazı kadınlar regl döneminde acıya daha hassas oldukları için regl öncesi ve sırasında uygulama yapılmayabilir.

Lazer tedavi sonrası öneriler:

1.         Lazer sonrası kızarıklık eve ulaştığınızda gerilemiş olacaktır. Bazı ciltler hassastır ve işlem sonrası kuruluk hissedilebilir. Bu durumda nemlendirici kullanılabilir.

2.         Tedaviden sonra bir veya iki hafta içerisinde güneşlenmeyin. Lekelenmeler olabilir. En az 30 faktör içeren güneşten koruyucu kullanın.

3.         Lazer sonrası kıl köklerindeki tüyler tedaviden 1 veya 2 hafta içerisinde uzayabilir. Eğer rahatsız oluyorsanız kesebilirsiniz.

4.         Tıraş ve tüy dökücü kremi seans aralarında kullanabilirsiniz. Seans aralarında ağda, sir ağda ve cımbız, iple alma gibi yöntemler kullanılmamalıdır. Çünkü bir sonraki lazer seansının etkisini azaltırlar.

5.         Lazer sonrası su toplama ve kabuklanma sonra nadirdir ve birkaç gün ile bir hafta arasında geriler. Antibiyotikli bir krem sık olarak sürülebilir.

Yorum Yap