Lazerle Dövme Silme Tedavisi

Lazer ile Dövme Silme Dövme izi Giderilmesi

Lazerle  Dövme Silme Tedavisi

Dövme silme tedavisi,  Q switched lazerler ile yapılmaktadır. Q switched lazer dışındaki diğer yöntemler genellikle iz bıraktıkları için tercih edilmez. Q switched lazerler lazer ışığını nanosaniye gibi çok kısa bir zaman aralığında atarlar. Bu kadar kısa sürede yoğun şekilde atılan lazer ışığı, dövmede kullanılan lazer boyalarını parçalamaktadır. Dövme boyası, hücrelerin  atamayacağı kadar büyük boyutta deri altına yerleştirilir. Bu yüzden dövme kalıcı bir işlemdir. Q switched lazerler  deriye zarar vermeden  dövme boyasını küçük parçalara ayırır. Böylece dövme boyası hücrelerin yakalayıp atabileceği kadar küçük boyuta gelir. Dövme boyasındaki pigmentler  çok yoğun  ve dövme çok profesyonelse seans sayıları artmaktadır. Çünkü lazerin dövme boyasını parçalaması zorlaşmaktadır.

Dövme en az 1 yıllık olmalıdır. Dövme silme  tedavisi 6-8 hafta aralıklarla yapılır. Amatör dövmelerde ortalama 4-6 seans , profesyonel dövmede 6 seans üzerinde tedavi gerekebilir.

Q switched ND YAG lazer 1064 nm ( siyah, lacivert renkli dövmeler)

Q switched ND YAG 532 nm KTP lazer ( kırmızı, mor, turuncu renkli dövmeler )

Q switched ruby lazer ( siyah, lacivert yeşil renkli dövmeler )

Q switched alexandrite lazer ( siyah, lacivert yeşil renkli dövmeler )

Q switch ND YAG lazer koyu tenli kişilerin dövme silme  tedavisinde daha güvenle kullanılmaktadır. Son zamanlarda fraksiyonel lazerler dövme silmede denenmeye başlamıştır. Bu tür lazerler hücreleri uyararak boyaların hücreler tarafından atılmasını kolaylaştırmaktadırlar. Fraksiyonel lazerler dirençli dövme silme işlemlerinde yardımcı tedavi olarak kullanılabilir.

Yorum Yap