Lazerle Kılcal Damar Çatlaması Tedavisi

Lazerle Kılcal Damar Varis Tedavisi

Pek çok damar çatlaması lazer tedavileri ile giderilebilir. Lazerle damar tedavileri ilk olarak 1970’de argon lazer ile popüler hale gelmiştir. O zamandan bu zamana pek çok damar lazeri geliştirilmiştir. Damar lezyonlarında lazerin hedefi, kan hücrelerinde  bulunan oxyhemoglobin maddesidir. Oxyhemoglobin, en fazla oranda  500-600 nm dalga boyundaki lazerlerden etkilenir. Bu nedenle damar tedavisinde kullanılan lazerler, 500-600 nm  dalga boyu aralıklarına sahiptir. Ancak bu dalga boylarına sahip lazerler, cildin alt tabakalarına kadar inemez. Cildin alt tabakalarına yerleşmiş damarlara kısa dalga boylu lazerler etkisiz kalabilir. Bu nedenle derin dokulara inebilen  uzun dalga boyuna sahip 1064 Nd:YAG lazer, damar çatlamasında kullanılmaya başlanmıştır.

Kılcal damar tedavisinde kullanılan lazerler

Pulsed dye lazer (PDL) 585nm
Long PDL 595 nm
KTP lazer 532 nm
Nd:YAG lazer 1064 nm
Diode lazer 940 nm
İntense pulsed light (IPL)
PDL 1989 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Damar tedavilerinde özellikle doğum lekesinde altın standart lazer cihazıdır. PDL yüz ve boyundaki damar çatlamalarında ve doğum lekesinde oldukça etkilidir. Ancak kısa dalga boyu nedeniyle derin dokulara inemediğinden, vücuttaki lezyonlarda etkisi yetersiz olabilir.  Kısa atım süreli PDL cihazları, bir 7-15 gün sürebilen geçici morluk şikayeti yapabilir. Tedavi  etkinliği yüksek olmasına rağmen  hastalar bu durumdan rahatsız olabilirler. Bu nedenle uzun atım süreli PDL cihazları geliştirilmiştir. Böylece morluk şikayeti en aza indirilmiştir.
KTP lazer 532 nm dalga boyundadır ve damar tedavisinde etkilidir. Ancak kısa dalga boyu nedeni ile derin dokulara inemez. Yüzeysel damar çatlamalarında kullanılabilir. Ayrıca 532 nm dalga boyu derinin renk hücrelerini de etkileyerek geçici yanıklar yapabilir.. Bu yüzden esmer ve bronz kişilere çok uygun bir lazer olmayabilir.
Nd:YAG lazer 1064 nm damar çatlamalarında başarı ile kullanılabilir. Uzun dalga boyu nedeniyle derin dokulara inebilir. Bu sebeple bacak damar çatlamalarında başarı ile kullanılabilir. Nd:YAG lazer kalın yüz kılcallarında ve derin yerleşimli doğum lekesi tedavisinde etkili olabilir. Renk emilimi az  olan Nd:YAG lazerler koyu tenli kişilerde rahatlıkla kullanılabilir.
IPL bir  ışık sistemidir. Kılcal damar tedavilerinde lazerlerden sonraki seçenek olarak tedavide kullanılabilir.
Kılcal damar çatlamalarında tedavi seansları 1-2 ay aralıklarla yapılabilir. Bacak kılcal damar genişlemelerinde iyileşmeler geç görüldüğü için 3-4 ay aralıklarla olmalıdır. Doğum lekelerine 1,5-2 ay aralıklarla uygulama yapılmalıdır. Seans sayıları damarın kalınlığı, yerleşimi, damarların derinliği, lazerin cinsi ve  lazerin gücüne göre değişebilir.
Lazerle kılcal damar tedavisi yan etkileri geçici kızarıklık, morluk ve ödem olabilir. Koyu tenli kişilerde dikkatli olunmalıdır. Damar alanında geçici renk değişikliği olabilir.

Yorum Yap