Meyve Asitli Peeling

Meyve Asitli Kimyasal Peeling

MEYVE ASİTLİ PEELİNG

Alfa-hidroksi asitler (AHA), bazı besinlerin yapısında bulunan doğal organik asitlerdir. Glikolik asit şeker kamışından, laktik asit ekşimiş sütten, sitrik asit ve malik asit çeşitli meyvelerden, fitik asit pirinçten elde edilir. Cilt bakım ürünü olarak hidroksi asitlerin kullanımı Kleopatra kadar eskilere dayanmaktadır. Kleopatra’nın, yüzüne ekşimiş süt sürerek gençliğini koruduğu söylenmiştir.

Meyve asitli peeling, cildi yumuşatır, canlandırır. Ayrıca günlük aktivitelerinize ve iş yaşamınıza rahatlıkla devam edebilirsiniz. Meyve asitli peeling ince çizgilerin giderilmesi, kuruluk giderme, leke ve sivilce tedavisinde kullanılabilir.

Meyve asit içeren solüsyon, temiz bir cilde uygulanır. Bir kaç dakika bekletilir ve yüz yıkanır. Bu işlem 10 dakikadan uzun sürmez. İşlemden sonra güneşten koruyucu krem sürülür. Tedavi seansları 1-4 hafta aralıklarla uygulanabilir. Ortalama 6-10 tedavi seansı  gereklidir.

Tedavi arasındaki sürelerde günde bir veya iki kez  düşük konsantrasyonlu meyve asitlili kremler ve yıkama jellerinin kullanılması tedavi etkinliğini arttırmaktadır.

Meyve asitli peeling batma hissi, kızarıklık, tahriş ve kabuklanma yapabilir. Bu yan etkiler geçicidir. Bu tedavi yöntemi cilt tipi ve yapısına göre uygulanırsa yan etkiler pek fazla görülmemektedir.

Glikolik asit

Glikolik asit dermatologların ve estetik cerrahların ofislerinde en sık kullandıkları meyve asitli peeling olup, popüler adıyla öğle yemeği soyucusu olarak bilinir.  Çünkü hastaya bir öğle yemeği saatinde uygulanabilir ve hasta herhangi uygulama belirtisi olmadan işine dönebilir. Uygulama kolaylığı nedeniyle glikolik asit, yüzeysel kimyasal soyucular içinde en yaygın kullanılan üründür.

Sivilce ve izlerinin tedavisi, kırışıklık, leke ve cilt yenileme tedavisinde  kullanılmaktadır. Yapılan çalışmalarda, histolojik olarak deride kollajen yoğunluğu ve elastik liflerin kalitesini arttırdığı gözlemlenmiştir. Yaşlanmayla beraber kollajen sentezi azaldığına göre, kollajen sentezinin arttırılması, yaşlanma sürecinin geciktirilmesinde etkili olabilir. Bu etki aynı zamanda, sivilceden kaynaklanan deri izlerinin iyileşmesini hızlandırabilir.

Laktik asit

Laktik asit, pek çok ev ürününde ve nemlendiricide bulunan popüler bir meyve asitli peelingtir. Laktik asitin, derinin doğal nemlendirici sistemine ait olduğuna dair hipotezler vardır. Laktik asit, yüzeysel etkisi ile deri kalınlığını, deri sıkılığını ve nemini arttırmaktadır.

Pyruvic asit:

%40-70  pyruvik asit peeling cilt yenileme tedavisinde etkili bulunmuştur.

Yeni peelingler ve kombinasyonlar

Yeni peeling maddeleri tek ya da kombine olarak üretilmiştir. Pek çok peeling solüsyonu,  antioksidan ve nemlendiriciler katılarak daha kullanışlı ve daha az yan etkili hale getirilir. En  yeni peelingler mandelik asit, fitik asit, polihidroksi asitler, sitrik asit  ve malik asit maddelerini değişik kombinasyonlarda içermektedir.

Kombine peelinglerin etkinliği yüksek yan etki oranı düşüktür. Değişik maddeler değişik işlevler yaparak daha etkili sonuçlar alınmasını sağlayabilir.

Yorum Yap