Saç Kıran ve Tedavisi

Kategori : SAÇ SAĞLIĞI Yayınlanma Tarihi : 19.12.2012

Saç Kıran ve Tedavisi

 

SAÇKIRAN (ALOPESİ AREATA)
 
Saçkıran saçlı deride, kaş, kirpik ve vücudun tüyle kaplı bölgelerinde kıl kaybı yapan bir hastalıktır. En sık saçlı deride görülür. Saçlı deride yama  veya bozuk para şeklinde saçsız kalmış alanlar görülür. Bu saçsız alanlar bir tane veya çok sayıda olabilir. Saçkıran hastalığında nadiren tüm saçlı deride kıl kaybı olabilir. Hatta hastalık tüm vücuttaki tüylerin dökülmesi şeklinde görülebilir.
 
Saçkıran en sık çocuk ve genç erişkinlerde görülür. Hastaların %60’ı 20 yaş altındadır. Saçkıran hastalığında %10-30 oranında aile öyküsü bulunabilir. 
 
Saçkıran hastalığının nedeni bilinmemektedir. Ancak stresin saçkıranda önemli rol oynadığı düşünülmektedir. Saçkıran hastalarında tiroit problemleri yani guatr  ve kansızlık sıklıkla görülebilmektedir. Ancak bu hastalıklar saçkıranın nedeni değil, şiddetlendiren faktörlerdir.
 
Saçkıranın  hastalık seyri genellikle iyileşme ile sonuçlanır. Saçkıran hastalığı ortaya çıktıktan sonra %30 hastada 6 ay içinde iyileşme olabilir. 1 yıl içinde ise %50 oranında  iyileşme görülebilir.
 
Erken yaşta başlayan ve yaygın saç dökülmesi olan hastalarda saçkıran hastalığının iyileşmesi diğer hastalar göre daha güç olabilir.
 
Saçkıran hastalarının %10-20’ sinde tırnak bozuklukları görülebilir. Tırnak kalınlaşması, tırnak yüzeyinde çukurcuk ve çizgiler başlıca tırnak bozuklularıdr. Saçkıranda tırnak bozuklukları hastalığın seyrinin şiddetli olacağının bir bulgusudur.
 
 
Saçkıran hastalarında rutin yapılan laboratuar testleri yoktur. Ancak özellikle çocuklarda tiroit testleri yapılmalıdır.
 
TEDAVİ
 
TOPİKAL  (DERİYE SÜRÜLEREK UYGULANAN) KORTİKOSTEROİDLER:
 
Kortizonlu krem ve losyonlar tedavi başlangıcında kullanılabilir. Genellikle hafif vakalarda tedaviye yanıt alınır.
 
İNTRALEZYONER  KORTİKOSTEROİDLER:
 
Saç kaybı olan bölgeye belli oranlarda, çok ince uçlu iğnelerle  saçlı deri içine kortizon enjekte edilir. Çok yaygın saç dökülmesi olmayan hastalarda, bu tedavi şekliyle çok güzel sonuçlar alınabilir.
 
SİSTEMİK KORTİKOSTEROİDLER:
 
Şiddetli vakalarda ağız yoluyla veya iğne olarak kortizonlu ilaçlar kullanılır. Kısa süreli kullanılması gereklidir. Uzun süreli kullanımlar sonrası saçkıran hastalığının tekrarı sık olarak görülür. Ayrıca kortizonun yan etkileri ile karşılaşılabilir.
 
TOPİKAL  ANTRALİN:
Antralin maddesi belli oranlarda pomat şeklinde deriye uygulanır. Deriyi tahriş ederek ve bilmediğimiz mekanizmalarla  etkili olmaktadır. Kumaşları mor renge boyayabileceği için kullanırken kıyafet ve çarşaflara dikkat edilmelidir
 
TOPİKAL MİNOXİDİL:
 
Saç dökülmesi tedavisinde yaygın kullanılan %5 minoxidil, saçkıran hastalığında faydalı bulunmuştur. Diğer tedavilerle birlikte kullanılmaktadır.
 
TOPİKAL  İMMUNOTERAPİ:
 
PSORALENLİ ULTRAVİYOLE TEDAVİSİ (PUVA):
 
Ultraviyole A ışınları, psoralen maddesi içilerek veya saçkıran bölgesine sürülerek hastalıklı bölgeye uygulanır. Diğer tedavilerden yanıt alınamamış hastalarda tercih edilen bir tedavi yöntemidir.
 
TOPİKAL  PİMECROLİSMUS, TACROLİMUS:
 
Saçkıran tedavisinde yeni denenmeye başlamış ilaçlardır. Tedaviden başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

YORUMLAR

BU MAKALE HAKKINDAKİ YORUMLAR

APBDzatQolzGaEx

Yorumlama tarihi :28.2.2013 15:32:23

merhaba;Benim sacim seyrek. Biraz cainsz, bu durumda FUT yontemimi FUE yontemimi genelde tavsiye edilir. Ikisi arasindaki fiyat farki nedir. Gelmeden kac gun once randevu yapmamiz gerekiyor, vede kac gunde tum islemler biter. Gelip bilgi amacli muayene fiyati nekadar.Bilgilendirirseniz sevinirim

aysel

Yorumlama tarihi :3.3.2013 09:14:11

bende bu hastalıgı gecırıyorum bıseler onerırmısınız ?

fırat yıldız

Yorumlama tarihi :15.4.2013 03:05:50

merhaba 2 sene oldu askerden geleli ve askeliğimin bitmesine 80 gün kala tırnak büyüklüğünde başımın üstünde saçkıran hastalığı ordaya çıktı ve 1 veya 2 haftada bozuk 1 lira kadar oldu sarmısak tedavisi uyguladık. askerliğim bittiği zaman saçkıran bitti sonra tekrar başladı ve şuanda başımın her tarafında var. 2 sefer kortizon kullandım ama faydası olmadı. sizden yardım istiyorum lütfen yardım edin hergün şapka takmaktan çok utanıyorum ve buarada yaşım şuan 22 askerde sadece bende çıkmadı bu saçkıran hastalığı 15 20 kişide birden çıktı bana nasıl yardımcı olabilirsiniz. izmirde yaşıyorum teşekkür ederim umarım okuyosunuzdur.:(

ALİ EKBER

Yorumlama tarihi :15.4.2013 17:27:21

saçkıran tedavi olmak istiyorum yaklaşık 4 yıldır gittilkçe yayıldı

SALMAN ALTUNDAG

Yorumlama tarihi :10.5.2013 22:06:29

DEĞERLİ HOCAM BENİM OĞLUMDA DÖRTYIL SÜREN SAÇ KIRAN HALA DEVAM ETMEKTE BİRÇOK HASTANE İLAÇ UYGULADIK BİR ARA ÇIKAR GİBİ OLDU VE TEKRAR DÖKÜLDÜ ŞU AN KAŞLARIDA DÖKÜLDÜ BİR AYDIR HAFTADA ÜÇ GÜN OLMAK ÜZERE BALIRKÖYDE LEPRA HASTANESİNDE PUVA TEDAVİSİ GÖRÜYOR Bİ DEĞİŞİKLİK OLMADI OĞLUM 12 YAŞINDA LÜTFEENN BANA YERDIMCI OLA BİLİRMİSİNİZZ

Kemal

Yorumlama tarihi :14.5.2013 00:57:54

Hocam herseyı iy igüzel açıklamıssınız ama ben tibbi müdahalelerin hiçbirisinden olumsu sonuç almadım. labaratuvar faresi gibi yaşadım yıllarca. ben tıbbi olarak çözüm bulan bir tane bile insanla karşılaşmadım. Doğal olarak cevremiz artık hep saçkıranlı arkadas ve ınsanlarla dolmaya başladı. sarımsaktan artık çözüm alamayan kişiler her yolu deniyor. ismini vermek istemiyorum ama ben ve benimle birlikte 13 saçkıranlı arkadasım ar...x adında bir bitkisel losyon kullanrak çözüme yaklastık dıyebiliriz. 5 aydır kullanıyoruz tam kapanmasa bile sonucu en ıyı bundan aldık biz ve bu ürün bitkisel. tıbbi destekten insanlar çare bulamıyor bunun ıcın ya insanları bılgılendırın yada olup olamayacagını net bır sekılde blırtın lutfen. İyi çalışmalar. bu arada bana ait web yok bu sitenin webini girmek zorunda kaldım link kısmına. kullandıgımız ürünün linkini vermek işimize gelmedi.

Aronex

Yorumlama tarihi :19.6.2013 12:23:52

Saçkıran hastalığından kurtulamayanlardansanız birde bu açıdan bakın olaya. www.aronex.net

Ezgi

Yorumlama tarihi :17.7.2013 01:27:24

Teşekkürler Güneş Hanım vermiş olduğunuz detaylı bilgiler için.

ensar

Yorumlama tarihi :25.6.2014 10:13:27

Mrb ayse hanim bende sakalim ensem ve kafam 5 ayri yerde sac kiran cikti bana yardimci olurmusun tesekkur ederim

saçkıran tedavisi

Yorumlama tarihi :27.6.2014 20:25:17

doğal yollarla saçkıran tedavisi yapılır. 05352185051 eskişehir

METIN KURT

Yorumlama tarihi :28.12.2014 14:56:40

20 YILDIR SACKIRAN UZMANIYIM SADECE 1 AYDA SAKALNIZA SACINIZA KAVUSUN BUYURUN GELIN 0543 528 38 71

YORUM BIRAK

BU MAKALE HAKKINDAKİ DÜŞÜNCENİZİ YAZABİLİRSİNİZ

Adınız :

 

E-Postanız :

 

Web Sayfanız :

 

Mesajınız :

 

YORUM ALANLAR

EN ÇOK YORUMLANAN MAKALELER

HİT MAKALELER

EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
Mantar Tedavisi

Bu makaleye toplam 55176 kere okundu..

Güneş Lekesi (Melazma)

Bu makaleye toplam 38181 kere okundu..

Saç Kıran ve Tedavisi

Bu makaleye toplam 32713 kere okundu..

Saç Kıran ve Tedavisi

Bu makaleye toplam 18 kere yorum gelmiştir..

Doğum Lekesi

Bu makaleye toplam 17 kere yorum gelmiştir..

Gözaltı Yağ Bezeleri

Bu makaleye toplam 13 kere yorum gelmiştir..

ARAMA

SİTE İÇİ ARAMA ALANI

KATEGORİLER

SİTEDE BULABİLCEKLERİNİZ

Her Gencin Hayali Sivilcesiz Hayat Kitap Yazarı : Güneş ERTÜRK

Huzur ve başarı dolu bir yaşamın olmazsa olmazı özgüvendir. İyi yerlerde olan kişilerin hemen her zaman, özgüveni yüksek insanlar arasından çıkması tesadüf olmasa gerek.

RESİM VE VİDEO GALERİSİ

DERMATOLOJİ HAKKINDA HERŞEY