Seboreik Dermatit Kepek

SEBOREİK DERMATİT (EGZEMA) VE KEPEK
Seboreik egzema ve kepek saçlı deride kaşıntı ile seyreden kepeklenme durumudur. Ancak seboreik egzema ve kepek farklı hastalıklardır. Kepek hastalığında, iltihap ve kızarıklık olmadan saçlı deride yaygın  ince kepeklenme görülür.
Seboreik egzemada ise kepek ile beraber,  saçlı deri, yüz ve gövdede   iltihaplı, kızarık alanlar  ve kabuklanma oluşur. Seboreik egzema,  yüz bölgesinde özellikle kaşlarda, kirpiklerde, burun kenarı ve kulak arkasında görülür.  Vücutta ise göğüs ön yüzünde , sırtta ve hatta göbek deliğinde ortaya çıkabilir. Hastalığın bölgesel şiddeti ve yoğunluğu her hastada farklıdır.
Seboreik egzemanın nedeni bu bölgelerde deride hücre atılımının hızlanmasıdır. Normal bir saçlı deride yaklaşık 3700 hücre/sq cm varken kepekte 25 000, seboreik egzemada ise 76000’dir.
Seboreik egzemanın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Pityrosporum ovale mikroorganizması, bağışıklık sistemi, atmosferik koşullar ve stres seboreik egzemayı etkiler. Yaz aylarında özellikle tatillerde seboreik egzemanın azaldığı , hatta kaybolduğu bilinmektedir.
P.ovale derimizde zaten var olan bir mantar türüdür. Seboreik egzemalı hastalarda P.ovale normalde bulunduğundan daha yüksek sayıdadır. Ayrıca seboreik egzema hastaları mantar ilaçları ile iyileşebilmektedirler.
TEDAVİ
Şampuanlar: 
Ketokonazole %2, selenium sulfide, katran, zinc pyrithione, salisilik asit  içeren tıbbi (medikal)şampuanlar faydalıdır. Medikal şampuanlar hastalığın şiddetli döneminde her duşta kullanılmalıdırlar. Hastalığın şiddeti  hafifleyince medikal  şampuanlar, medikal olmayan şampuanlarla dönüşümlü  haftada bir veya iki kullanılmalıdırlar. Seboreik egzemalı hastalar 2 günde bir yıkanmalıdırlar.
İlaç kullanımları:
Çok şiddetli vakalarda, cilt doktoru kontrolünde, kortizonlu losyon ve kremler kısa süreli kullanılabilir.
Yoğun kabuklanmada cilt doktorunuzun önereceği katran, sülfür ve salisilik asit içeren karışımlar faydalı olacaktır.
Sülfür, salisilik asit ve zinc pyrithione (çinko) içeren toniklerin, banyodan sonra kullanımları tedaviye destek sağlayabilir.

Yorum Yap