Siğil

Kategori : CİLT HASTALIKLARI Yayınlanma Tarihi : 19.12.2012

Siğil

 

Siğil nedir?
Siğil derinin üst tabakasının bir viral infeksiyon sonucu ortaya çıkan selim tümörlerdir. Siğillere neden olan virüsler human papilloma virus (HPV) olarak adlandırılır. Siğiller sıklıkla ten rengi dokunmakla pürtüklü, sert oluşumlardır ancak koyu renkli, düz ve yumuşakta olabilirler. Siğillerin görünümü yerleştiği alana göre değişmektedir.
Siğil Çeşitleri enlerdir?
Değişik tipteki siğiller şu şekilde sınıflandırılabilir:
  - Genel siğiller
  - Ayak tabanı siğilleri
  - Düz siğiller
Genel siğiller: El parmakları, tırnak çevresi ve el üzerinde gelişir. Çoğunlukla derinin tahrip olduğu alanlarda örneğin tırnak yeme ve tırnak etlerini koparma alanlarında gelişir.
Ayak tabanı siğilleri: Kümeler halinde belirdikleri zaman mozaik siğil olarak adlandırılır. Genel siğillerden farklı olarak çıkıntılı değildirler. Yürüme basıncının etkisi ile derinin içine doğru girmişlerdir. Ayak tabanı siğilleri nasırlarla karıştırılabilirler. Nasır gibi ağrılı ve sert oluşumlardır.
Düz siğiller: Küçük ve daha düz yüzeylidirler. Sayıları çok olabilir 20-100 arasında sayıya ulaşabilirler. Her yerde görülebilirler fakat çocuklarda ve yüzde en çok ortaya çıkarlar. Erişkinlerde erkeklerde sakal bölgesinde, kadınlarda bacaklarda görülebilir. Traş sonucu tahriş sayılarını artırabilir.
Siğiller nasıl bulaşır?
Siğiller kişiden kişiye direk temas veya ortak kullanım alanları veya eşyadan geçer. İlk temastan sonra siğilin ortaya çıkmasına kadar geçen süre ayları bulabilir. Yine de el, ayak ve düz siğillerin kişiye bulaşma olasılığı düşüktür.
Niye bazı kişilerde siğil olur bazılarında olmaz?
Bu gibi insanların virüsle temas sıklığıyla siğilin ortaya çıkışı paraleldir. Siğil virüsleri eğer deride bir şekilde hasar var ise kolaylıkla bulaşabilir. Yine de bazı insanlar çok daha kolay virus kapıp siğil çıkarırlar. Bu kişilerin bağışıklık sisteminin siğil virüsüne direnç düşüklüğü ile de ilgilidir.
Siğiller tedavi edilmeli midir?
Çocuklarda siğiller tedavi edilmeden de aylar veya yıllar içerisinde kendiliğinden iyileşebilir. Yinede siğiller ağrılı , hızla çoğalma gösteriyorsa ve bothersome ise tedavi edilmeleri gerekir. Erişkinlerde çocuklardaki gibi hızlı ve kolayca yok olma söz konusu değildir.
Siğil tedavisi
Dermatologlar siğilin tipi ve hastanın yaşına göre uygun tedaviyi belirler.
  - Elektrocerrahi
  - Kryoterapi (Buz Tedavisi)
  - Keratolitik losyonlar
  - Cantharidin
  - Podophyllin
  - 5-Flourouracil krem
  - Imiquimod
 
 Doktora görünmeden kendi siğilimi tedavi edebilirmiyim?
Pek çok reçetesiz satılan siğil ilacı mevcuttur. Ancak başka bir oluşumu siğille karıştırabilirsiniz ve ciddi bir risk alabilirsiniz. Tanı ve en uygun tedavi açısından bir dermatoloğun görüşünü almanız gereklidir.
Halk arasında söylenen değişik batıl tedaviler nedir?
Pekçok insane bu tür yöresel batıl tedavilerin etkili olduğuna inanır. Çünkü siğiller özellikle çocuklarda tedavisiz de geçer.Bu iyileşmelerin bu yöntemlerle mi yoksa kendiliğinden mi geçtiği soru işaretlidir.
Tekrar eden siğiller ne gibi bir problemden kaynaklanır?
Bazen eski bir siğil gider gitmez bir yenisi çıkar. Bu olabilir çünkü  tedaviden once eski siğilden etrafa  virüsler sıçramıştır. Bu anne siğilin bebek siğil doğurmasına benzetilebilir. Bunu engellemenin en iyi yolu virus dağılmadan siğilleri hemen tedavi etmektir.
Siğiller konusunda yeni araştırmalar var mı?
Araştırmalar hızla devam etmektedir. En son beklenen yöntem siğillere karşı aşı geliştirilmesidir. En yakın zamanda en kolay ve en hızlı tedavi yöntemini umuyoruz

YORUM BIRAK

BU MAKALE HAKKINDAKİ DÜŞÜNCENİZİ YAZABİLİRSİNİZ

Adınız :

 

E-Postanız :

 

Web Sayfanız :

 

Mesajınız :

 

YORUM ALANLAR

EN ÇOK YORUMLANAN MAKALELER

HİT MAKALELER

EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
Mantar Tedavisi

Bu makaleye toplam 55163 kere okundu..

Güneş Lekesi (Melazma)

Bu makaleye toplam 38169 kere okundu..

Saç Kıran ve Tedavisi

Bu makaleye toplam 32703 kere okundu..

Saç Kıran ve Tedavisi

Bu makaleye toplam 18 kere yorum gelmiştir..

Doğum Lekesi

Bu makaleye toplam 17 kere yorum gelmiştir..

Gözaltı Yağ Bezeleri

Bu makaleye toplam 13 kere yorum gelmiştir..

ARAMA

SİTE İÇİ ARAMA ALANI

KATEGORİLER

SİTEDE BULABİLCEKLERİNİZ

Her Gencin Hayali Sivilcesiz Hayat Kitap Yazarı : Güneş ERTÜRK

Huzur ve başarı dolu bir yaşamın olmazsa olmazı özgüvendir. İyi yerlerde olan kişilerin hemen her zaman, özgüveni yüksek insanlar arasından çıkması tesadüf olmasa gerek.

RESİM VE VİDEO GALERİSİ

DERMATOLOJİ HAKKINDA HERŞEY