Siyah Noktalar

SİYAH NOKTALAR

Yüzdeki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?

Siyah Noktacıklar İçin Tedavi Yöntemleri:

• Avitaminli, salisilik asitli ve meyve asitli krem kullanımları

• Tıbbi cilt temizliği

• Kimyasal peeling

• Ayrıca lazer tedavileri gözenekleri küçülterek siyah nokta tedavisini destekleyebilir.

Siyah noktalar çok yüzeysel ise profesyonel yerlerde cilt bakımı ile temizlenebilir. Eğer çok sayıda ve derin yerleşimli ise cilt doktoru kontrolünde tedavi olunmalıdır. A vitaminli ve salisilik asit içeren krem şeklinde ilaçlar, siyah noktaları temizler ve yeni siyah noktaların oluşmasına engel olur. A vitaminli kremler 2 hafta kullanıldıktan sonra yapılan cilt bakımında siyah noktalar çok kolay temizlenir. Böylece cilt zedelenmez ve iz kalmaz. Siyah noktalar kaybolduktan sonra A vitaminli krem kullanımına bir süre daha devam edilmelidir. Çünkü cilt temizlendikten 1-1,5 ay sonra tekrar dolabilir. Engellemek amaçlı A vitaminli krem kullanmak faydalı olacaktır.

Siyah noktalar yüzde, sırtta, omuzlarda ve kalçada görülebilir. Siyah noktalar yüz bölgesinde alın, burun, çene, çene altı ve yanaklarda ortaya çıkabilir. Ergenlik çağıyla beraber veya ergenlik sonrası çoğalabilirler. Siyah noktalar, sivilce yani akne hastalığının bir parçasıdır. Siyah noktalar, iltihapsız sivilce (akne) olarak nitelendirilebilir.

Siyah noktalar cilt yağlanma şikayetiyle birlikte ortaya çıkar. Hormonların artışı ve stres cildi yağlandırarak gözeneklerin tıkanmasına yol açabilir. . Günümüzde kullanılan makyaj malzemeleri, saç ve yüz bakım ürünleri siyah nokta sebebi olabilir. En çok siyah nokta yapan ürünler:

• Fondoten ve pudralar

• Yüze sürülen nemlendirici kremler

• Temizleme sütleri

• Güneşten koruyucu krem ve losyonlar

• Saça sürülen şekillendirici jöle, daks ve biryantin gibi ürünler

Siyah nokta şikayeti olanlar, yağsız, su bazlı ve sivilce yapmayan (non-komedojenik) ürünleri tercih etmelidirler. Bir ürüne yani başlandığında siyah noktalar artarsa bu ürünü bırakmak yerinde olacaktır. Ayrıca normalde cilde dokunmayan bir bakım ürünü, stresli dönemlerde cildin yağ salgısı arttığı için siyah nokta sebebi olabilir.

Yüzdeki siyah noktalar için doğru ürün kullanımı çok önemlidir. Fondoten ve pudra gerekmedikçe kullanmayın. Nemlendirici kremler ve güneşten koruyucular yağsız ve akneli ciltlere uygun olmalıdır. Yüz temizliği yıkama jelleriyle yapılmalıdır. Günde iki seferden fazla yüz yıkamak doğru değildir. Cildi tahriş ederek cilt yağlanmasını artırır.

Comment 1

  1. Ozlem
    12 Şubat 2017

    Burnumda ve yanaklarimda çok fazla siyah nokta var gözenekler açık ve siyah noktalar ben e dönüşmeye başlıyor ne yapmalıyım? Dermatolaga gitmeli miyim? Lütfen cvp verirseniz sevinirim

Yorum Yap