Türkiye’de Sağlık Sektörünün Kalite Düzeyi

Ülkemizde bir çok devlet ve özel sağlık kuruluşları mevcut. Gün geçtikçe gelişen teknoloji ve hizmet anlayışıyla birlikte. Sağlık sektöründe rekabet hızla artmaktadır. Bununla birlikte kuruluşların son zamanlarda dikkatini çekip üstünde durdukları önemli bir etken olan olan müşteri memnuniyeti ve kalite sistemi bu rekabet içinde en önemli faktörlerden birisi olarak öne çıkıyor.

Bazı kuruluşlar bunun önemini fark edip büyük bir ilgiyle üstüne düşerek müşteri memnuniyeti departmanı
Kurmuşlardır. Kalite yönerge’lerine uyup bununla birlikte hizmetlerini belgelendirmeye hak kazanan
işletmeler bir çok büyük şirketin kaliteli hizmetini tescilliyen bir belge olan iso 9001 kalite belgesi
almıştır. Şahsımında ortağı olduğu 20 yıllık bir sağlık kuruluşu olan ”MD Dermatoloji” Polikliniği olarak 2016 yılında İso 9001 kalite belgesini alarak kaliteli ve müşteri odaklı hizmetimizi tescillendirmişizdir.
Ülkemizde belgelendirme şirketleri kalite yönergelerini yerine getiren müşteri memnuniyeti ön planda tutup. Akabinde Bu politika çercevesinde hizmet veren şirketlere kalite tescil belgesi vermektedir

Ülkemizde bir çok kalite belgelendirme şirket mevcuttur bunların başında gelen firmalardan Adl Belge
(ISO 9001, ISO 22000, ISO 14001, ISO 27001, OHSAS 18001, ISO 10002 ve Helal Sertifikası) Belgelendirme hizmetler ile birlikte ücretsiz döküman desteği vermektedir. 13 Yıllık sektör tecrübesiyle belgelendirme sürecinin hazırlanması yönetilmesi süreçlerini başarıyla gerçekleştirmiştir.

Adl Belge Danışmanlık Hizmetleri’ne
Kendilerine verdiği kaliteli hizmetten dolayı teşekkür ediyoruz.

Yorum Yap