Uçuk Tedavisi

Uçuk ( Herpes Virüs)

İnsanlarda gözlenen uçuk yani herpes virüs  enfeksiyonları başlıca iki şekilde ortaya çıkar. Birinci tip sıklıkla başve boyun bölgesinde (en sık dudak çevresinde) ikinci tip uçuk genital bölgeye yerleşir.
Birinci tip  herpes enfeksiyon ( %80 HSV 1, %20 HSV 2)  tüm dünyada yaygındır. Kişi ilk defa herpes virus ile karşılaştığında genellikle ateş bölgesel lenf bezlerinin şişmesi olaya eşlik eder. Bağışıklığı sağlam olan kişilerde hastalık genellikle kendiliğinden birkaç hafta içinde iyileşir.Ancak vücudun bağışıklık sistemi virüsleri tümüyle yok edemez ve virüsler bölgesel sinirler boyunca ilerleyerek sinir köklerine  ilerler ve orada sürekli  olarak bulunurlar. Vücudun genel yada bölgesel direncini düşüren durumlarda uykuya yatmış bu virüsler tekrar çoğalmaya başlayarak sinirler boyunca tekrar cilde ulaşır ve tekrarlayan enfeksiyonlar oluşturur. Yüksek ateşle seyreden enfeksiyonlar, güneşte veya rüzgarda kalmak, bölgesel travmalar lokal bağışıklığı geçici olarak baskılayarak uçuk çıkışına zemin hazırlayabilir.
Hastalık 1-2 cm çaplarında grup oluşturan içi su dolu kabarcıklar şeklinde kendini gösterir. Bu kabarcıklar birkaç gün içinde soyularak kabuklanır ve 3-7 gün içinde iyileşir ve genellikle iz bırakmaz. Tedavide ıslak kompresler ve antiviral ilaçlar iyileşme süresini kısaltırlar.
Genital herpes enfeksiyonları ( %80 HSV 2, %20 HSV 1)  genellikle cinsel ilişkiyle bulaşır ve bugün ABD’de görülen en sık cinsel ilişkiyle bulaşan hastalıktır. İlk enfeksiyon, özellikle kadınlarda ağır seyreder.  Bölgesel lenf bezi büyümesi ateş ve idrar yaparken şiddetli ağrı olabilir. Cinsel organlarda  dağınık veya grup yapmış içi su  kabarcıklar, yaralar ve kırmızılık  oluşur. İlk enfeksiyon atağından sonra hastalık gizli olarak sinir köklerinde saklı kalır. Travma, adet dönemi yada stres ile tekrar edebilir.
Sık tekrarlayan genital herpes kişinin cinsel ve sosyal hayatını olumsuz etkiler. Sık tekrarlayan enfeksiyonlarda antivirallerle uzun süreli baskılama tedavileri uygulanır. Yine aktif enfeksiyon esnasında prezervatif kullanmak hastalığın partnere bulaşma riskini azaltır. Doğum sırasında aktif enfeksiyonu olan annelerin doğumu sezaryen ile yapması bebeğin doğum kanalından geçerken  engeller.

UÇUK TEDAVİSİ

Genel önlemler
Ağrılı durumlarda ağrı kesici kullanılabilir.
Yaralara kurutucu pansumanlar faydalı olacaktır.
Yaranın çok sulantılı olduğu  durumlarda antibiyotikli kremler uygulanmalıdır.
Ağrılı durumlarda anestezik kremler sürülebilir.
Antivirüs ilaçlar
Acylovir
Valacylovir
Famciclovir
Vidarabin
Penciclovir

Yorum Yap