Urtiker Kurdeşen

Kurdeşen ( Ürtiker )

Kurdeşen veya ürtiker deride herhangi bi bölgesinde gruplar halinde ortaya çıkan soluk kırmızı renkl kabarıklıklardır. Ürtiker bu durum tıbbi adıdır. Her kabarıklık iz bırakmadan birkaç saat içerisinde geriler. Eski alanlar solarken yeni alanlarda kabarıklıklar belirebilir. Ürtiker alanları ufak topluiğne başı büyüklüğünde bir alandan bir yemek tabağı büyüklüğüne kadar değişik boyutlarda olabilir. Birleşerek çok büyük şişlikler haline gelebilir.Ürtiker şişlikleri genellikle kaşıntılıdır ancak yanma veya batma hissi de olabilir.
Ürtiker deride küçük kan damarlarından plazmasının dışarı kaçmasıyla oluşur. Bu olay histamin adı verilen bir kimyasalın salınımı sonucu oluşur. Histamin derideki kan damarlarında bulunan mast hücrelerinden salınır. Allerjik reaksiyonlar, yiyeceklerdeki kimyasallar veya ilaçlar histamin salınımı yapabilirler. Yine de bazen ürtikerin nedenini  bulmak imkansızdır
Ürtiker oldukça sıktır. Toplumun %10-20 sinde, hayatlarının bir döneminde görülebilir. Pek çok ürtiker atağı birkaç gün veya hafta içinde iyileşir. Nadiren bazı kişilerde ürtiker yıllarca devam edebilir.
Ürtiker göz, dudak veya genital bölgede olursa bu dokularda şiddetli bir ödem yani şişlik yaratabilir. Ürkütücü görünümüne rağmen 24 saat içinde geriler. Yine de eğer solunum güçlüğü veya yutma güçlüğü hissediyorsanız bir acil birime başvurmanız gereklidir.
Gıdalar
En sık ürtikere neden olan gıdalar  fındık, çikolata, balık, domates, yumurta, taze çilek ve süttür. Taze (çiğ) gıdalar pişirilmiş gıdalardan daha fazla ürtikere neden olurlar.Gıda katkı maddeleri ve boyaları  da ürtikere yol açabilirler
İlaçlar
Her türlü  ilaç ürtiker yapabilir. En sık ürtiker neden iolan ilaçlar, antibiotikler, ağrı kesiciler, sakinleştiriciler ve tansiyon ilaçlarıdır. Reçetesiz satılan diet  ilaçları, antasidler, romatizmal ilaçlar, vitaminler, göz-kulak damlaları, kabızlık ilaçları(laksatifler), vajinal ilaçlar veya başka ürünler de ürtikere neden olabilir. Eğer ürtiker geçirirseniz  doğru bir değerlendirme için doktorunuzu kullandığınız her türlü ürünü bildirmelisiniz
Infeksiyonlar      
Pekçok İnfeksiyon ürtiker nedeni olabilir. Çocuklarda özellikle soğuk algınlıkları ürtiker nedeni olabilir..
Akut    Ürtiker
Eğer ürtiker 6 haftadan kısa sürerse akut ürtiker olarak adlandırılır. En sık nedenler gıdalar, ilaçlar veya infeksiyonlardır. Bazen böcek ısırıkları ve iç hastalıkları da neden olabilir. Diğer nedenler basınç, soğuk ve güneş ışığıdır.
Kronik ürtiker
Ürtiker 6 haftadan uzun sürerse kronik ürtiker olarak adlandırılır. Bu ürtikerin nedenini bulmak akut ürtikerden daha zordur. Kronik ürtiker çok daha nadir görülür. Doktorunuz kronik ürtikerin nedenini araştırmak amacı nedeniyle size sorular soracak, muayene edecek ve gereken testleri yapacaktır.
Fiziksel  ürtiker
Ürtiker güneş ışığı, sıcak, soğuk, basınç, titreşim ve ekzersize bağlı olarakta ortaya çıkabilir. Güneş ışığına bağlı ürtiker güneşe maruz kalındıktan birkaç dakika içinde çıkar ve bir-iki saat içinde geriler. Soğuk ürtikeri oldukça sıktır buda genellikle soğukla temastan sonra ılık ortama geçildiğinde olur. Eğer soğuk vücudun geniş alanlarını etkilerse fazla histamine salınımı soluk darlığı, kızarıklık, yaygın ürtiker ve bayılmaya neden olabilir.
Dermatografik  ürtiker
Ürtiker deri çizildikten veya tahriş edildikten sonra ortaya çıkıyorsa dermografizm olarak adlandırılır. Toplumun %5 inde görülmektedir. Bu duruma sahip olan insanlar genelde sağlıklıdırlar. Dermografizm   diğer ürtiker türlerine de eşlik edebilir. Daha çok genç kadınlarda ortaya çıkar aylarca devam edebilir.
Ürtiker Tedavisi
Ürtikerde en iyi tedavi nedeni bulup ortadan kaldırmaktır. Bu her zaman kolay olmaz ve bazen nedeni bulmak mümkün olmayabilir.  Antihistaminikler oldukça faydalıdır. Faydalanmak için düzenli kullanmak gerekir. Tek bir antihistaminikten her zaman iyi sonuç alınmayabilir. Dermatologlar kombine tedaviler  önerebilir. Şiddetli vakalarda adrenalin injeksiyonları, kortizon tedavileri gerekebilir.

Yorum Yap