Yüz Sarkması (Cilt Gençleştirme, Germe Yöntemleri)

Sarkma:

Cilt sarkması 30 lu yaşlardan itibaren başlayabilir. Özellikle 35 yaş sonrası iyice belirgenleşebilen cilt  sarkmaları yüzü yorgun, mutsuz  ve yaşlı gösterir. Erken yaşlarda riski olmayan ve günlük yaşamdan uzaklaştırmayan yöntemler sarkmanın giderilmesinde özellikle tercih edilmektedir. Bu yüzden ameliyatsız cilt sarkmasını gideren yöntemler giderek daha popüler hale gelmeye başlamıştır.

Yüz sarkmasında kullanılan yöntemler nelerdir ?

Cilt sakmasını gidermek ve önlemekte kullanılan başlıca yöntemler şunlardır

1.      Yüz dolgu enjeksiyonları

2.      Botoks

3.      PRP ( kök hücre enjeksiyonları)

4.      Mezolift  (Vitamin enjeksiyonları, hyaluronik asit enjeksiyonları)

5.      Dermaroller

6.      Cihazlar

o       -Lazerler ve ışık sistemleri

o       -Radyofrekans (Thermage)

o       -Ses dalgaları (Ulthera)

o       -İnfrared (Titan)

Yüz sarkmasında hangi yaşta hangi yöntemler uygulanmalıdır?

Yüz sarkmasında 30’lu gibi erken yaşlarda mezolift (vitamin enjeksiyonları), dermaroller ve  dolgu enjeksiyonları sarkmayı önlemek ve gidermekte kullanılabilir. Eğer ciltte renk düzensizlikleri, gözenek genişlikleri ve kılcal damar genişlemeleri varsa lazer ve ışık yöntemleri tercih edilebilir.

Yüz sarkmasında 40’lı yaşlarda PRP-kök hücre enjeksiyonları, radyofrekans gibi cihazlar, dolgu enjeksiyonları, botoks ilk tercih edilmesi gereken yöntemlerdir.

Yüz sarkmasında 50’li yaşlarda dolgu ve botoks enjeksiyonları ve mezolift (hyaluronik asit enjeksiyonları.) ilk planda tercih edilebilir.

Aslında tüm yöntemler her yaşta kullanılabilir.  Ancak cildin kendini yenileme kapasitesinin olduğu 30-50 yaş arası cildin yenilenmesini artıran yöntemler ön planda kullanılmalıdır. Elli yaş sonrası cildin yenilenme kapasitesi düşer bu yüzden cildi direk destekleyen dolgu ve botoks yöntemleri ilk planda tercih edilmelidir.

Yüz sarkması tedavilerine erken yaşta başlamak sakıncalı mıdır, ilerde daha fazla sarkmaya yol açar mı?

Yüz sarkmasında erken önlem almak en başarılı sonuçların alınmasını sağlar. Cildin yaşa göre kalitesini arttırmak, cildin sağlıklı ve genç kalmasına sebep olur.  Bu sebeple sarkma tedavilerini yapmak sarkmanın ilerlemesine engel olur.

Yüz sarkmasında en iyi sonuçlar nasıl alınır?

Cilt sarkmasını gidermede en güzel yaklaşım yöntemlerin yaşa, ihtiyaca göre yer değiştirerek belli aralıklarla sürekli kullanılmasıdır.  Ayrıca birkaç yöntemi bir arada kullanarak  kombine etmek  en başarılı sonuçların alınmasını sağlar. Örneğin tek başına radyofrekans  yöntemi yerine PRP ve radyofrekans yöntemini bir arada kullanmak yüz sarkmasını gidermekte çok iyi sonuç verir. Mezolift ile birlikte dolgu yöntemi bir arada uygulamak, sonuçların daha kalıcı olmasını sağlayabilir. Hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın cildin yaşlanması gecikir ama durmaz. Her tedavi cilt yaşını geri çeker ancak cilt kaldığı yerden yaşlanmaya devam eder. Burada hedef kişinin yaşına göre dinamik ve sağlıklı gözükmesidir. Bu yüzden tedavilerin yaşa ve ihtiyaca göre belli aralıklarla yapılması  sonuçların kalıcılığını arttıracaktır.

Botox:  Kaş bölgesini yükseltmek, yanak ve boyun sarkmalarını gidermek amacıyla botox yöntemi devreye girebilir. Alt yüz ve boyun bölgesi botoks uygulamaları alt yüz sarkmasında başarı ile kullanılır.

 

Yüz dolgu enjeksiyonları: Yanak bölgesi, kaş, çene gibi alanlarda hyaluronik asitli dolgular sarkma tedavisinde kullanılır. Tüm yaş guruplarında yüz dolgusu sarkmayı gidermede çok etkilidir. Özellikle 50 yaş sonrası orta ve alt yüz bölgesinde kısa sürede en başarılı sonuçlar dolgu ile alınmaktadır.

 

PRP: Kişinin kendi kanından elde edilen, büyüme faktörlerinden zengin serum cilde tekrar verildiğinde ciltte yenilenme başlar. Sarkma tedavisinde kullanılabilir

 

Mezolift: Cilde faydalı pek çok madde içeren vitamin, mineral, antioksidanlar ve hyaluronik asit gibi cilde çok faydalı maddeleri cilt altına direk vermek sarkma giderilmesinde veya önlenmesinde etkili olabilir.

 

Dermaroller : Bu yöntemde, üzerinde çok ince çelik iğneler olan silindir şeklindeki cihaz problemli alanda gezdirilir. Sarkma giderilmesinde 1-2 mm uzunlukta iğneler kullanılır. Mikroiğneler ciltte mikrodelikler açar.  Mikroiğnelerin oluşturduğu mikrokanallar, cilt tarafından yara gibi algılanır. Cildin doğal yara iyileşme sürecinde ortaya çıkan büyüme faktörleri, kollajen, elastin ve hyaluronik asit yapımı tetiklenir. Bunun sonucu olarak o bölgede cilt yenilenmesi meydana gelir. Mikroiğneler, cilde uygulanan krem, losyon, serum gibi ürünlerin derinin alt tabakalarına geçişini 200 kat arttırır. Büyüme faktörü, peptid, antioksidan ve vitaminler gibi cildin yenilenmesini uyaran ürünlerle kullanılarak, işlemin etkinliği arttırılabilir.  2-4 hafta aralıklarla uygulanabilen yöntemin sonuçlarının iyi olabilmesi için en az 4-6 seans yapılması gerekmektedir.

Cihazlar

Sarkma tedavisinde kullanılan cihazlar deri altında ısı yaratarak kollajeni kısaltırlar. Böylece ciltte uygulamadan kısa süre sonra toparlanma meydana gelir. Cilt altında 50  derece ısı yaratmak kollajen yapan hücreleri uyararak zaman içinde yeni kollajen ve elastik liflerin oluşmasına sebep olur. Cilt altında meydana gelen bu yenilenme uygulamalardan 2-3 ay sonra cilt kalitesinde ve elastikiyetinde artışa sebep olarak sarkmaları azaltır.

Ameliyatsız sarkma yapan cihazların cildi aşırı sarkmış olanlarda tedavilerin etkinliği düşüktür.  Bu yöntemler diğer kozmetik yöntemlerle kombine edilebilir. Botox, dolgu, mezolift, PRP ve dermaroller yöntemleriyle kombine edilerek daha iyi sonuçlar alınabilir.

Radyofrekans (RF) cihazları:  Radyofrekans yöntemi deri ve derialtı dokuyu ısıtarak sarkmanın giderilmesinde etkili olur. RF cihazları  lazerler gibi ışık sistemi değildir. RF elektrik akımı üretir. Üretilen elektrik akımı deri ve derinin alt dokularında ısı yaratır. Yaratılan ısının kollajeni kısaltarak ciltte sıkılık yarattığı düşünülmektedir. Aynı zamanda cilt altının belli derecelerde ısıtılması yeni kollajen yapımını arttırmaktadır.

RF cihazları monopolar ve bipolar olarak ikiye ayrılır. Son yıllarda tripollar radyofrekans cihazları çıkmıştır. Monopolar sistemde deride tek aktif uç ve elektriksel devreyi tamamlayan topraklama sistemi bulunur. Elektrik enerjisi tek uçta yoğunlaşır. Bipolar sistemde iki aktif uç söz konusudur. Elektriksel akım bu iki uçta devre yapar. Topraklama sistemi yoktur.

Tedavilerin etkinliğini artırmak amacı ile lazer ve ışık sistemleri ile kombine RF cihazları  üretilmiştir. RF sonrası ciltte birkaç saat içinde geçen hafif bir pembelik olabilir. Çok agresif uygulamalarda deride incelme ve çökme, su toplaması, yara izleri, geçici şişlikler olabilir. RF cihazlarının sonuçları kişiler arasında farklılık gösterebilir. Bazı kişilerde etkili olurken bazılarında iyi sonuç alınmayabilir. Cildi derin ısıtan radyofrekans gibi yöntemlerde aşırı ve kontrolsüz doz verilirse  yağ erimesi olabilir. RF yöntemi kalp pili, metal implantı olanlarda kullanılmaz.

Lazerler: Deriyi soyarak ya da soymadan yenileyen lazer sistemleri cilt sarmasının giderilmesinde kullanılır. Tek dalga boyu ışık olan lazerler veya çok dalga boyu içeren ışık sistemleri deri altına inerek kollajeni düzenler ve yeni kollajen yapımını tetikler. Böylece cildi yenileyerek sarkmaları giderebilir.

İnfrared light (infraruj ışınları): Deri altında ısınma yapan sistemin ışın dalga boyu 1100-1800 nm  arasındadır. 1-6 ay ara ile 1-3 tedavi önerilmektedir.

Ultrasound ( ses dalgaları): Odaklanmış ultrason yani ses dalgaları sarkma tedavisinde kulanılmaktadır. Yoğun odaklanmış ses dalgaları kısa sürede  (50-200 ms) ve megahertz frekasta verildiğinde derinin altında belli bir derinlikte, çevre dokuya hasar vermeden bölgesel olarak ısı yaratır. Üst deride hasar yapmadan,  derinin alt tabakasında 1 mm3 alanda veya daha küçük bölgeler halinde  ısı hasarı yaratır. İşlem esnasında metal takı olmamalıdır

yüz sarkması,cilt sarkması,yüz sarkma tedavisi,lazerle yüz sarkması,botoks,dolgu

Yorum Yap