Yüz Sarkması Nasıl Giderilir? Ameliyatsız Yüz Germe Yöntemleri

Yüz Sarkması Tedavisi

Yüz sarkması, yaşın ilerlemesi ve yer çekiminin etkisiyle birlikte cildin gevşemesine ve elastikiyetini kaybetmesine neden olan bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle 30’lu yaşlardan itibaren başlayan bu sarkmalar ciltte olumsuz ve yorgun bir görünüm yaratır. Kadınların cildini yanlış kullanması, kimyevi temizleyiciler, çevresel ve genetik faktörler, hızlı kilo kaybı ve sigara kullanımı da yüz sarkmasına neden olan diğer faktörlerdir.
Yüz sarkmasını engellemek için kırışıklık ve yaşlanma belirtilerinin başında önlem almak ve gerekli tedavilere başlamak gerekir. Yüz çizgileri hafifken dolgu, botoks gibi kırışıklık önleyici işlemleri yaptırabilirsiniz. Ayrıca cilt altına anti-aging vitamin, mineral uygulamaları ve lazer işlemleri de yapılabilir. Cilt sarkması için en uygun tedavi yöntemi lazer ve ultrasondur. Cilt altına uygulanan derin ultrason ve lazer uygulamalarıyla iz bırakmadan, cilt altı dokusu yenilenir ve sarkmalar giderilir.
Yüz sarkmasında dermatologlar ameliyatları genellikle önermez. Çünkü yapılan ameliyatların yüksek oranda yan etkilerinin olması, işlem sonrası uzun süre iş ve sosyal hayattan uzak kalınması sebebiyle hastalara diğer alternatif yöntemler önerilir. Bu sebeple yüz sarkmasının onarılmasında, ameliyat olmadan, kişinin normal hayatına devam edebildiği yöntemler kullanılmaya başlanmıştır.

Ameliyatsız yüz sarkma tedavisinde kullanılan yöntemler;

 • Lazerler 
 • Radyofrekans
 • Fokuslu ultrason
 • PRP
 • Yüz mezoterapisi
 • Mikro iğneleme
 • İple yüz germe
 • Dolgu ve botoks.

Yüz sarkması tedavisinde pek çok sayıda lazer, lazer dışı cihazlar ve yöntemler kullanılmaktadır. Kullanılan yöntemlerde genellikle, cilt ve cilt altı dokusu yenilenerek sarkmalar giderilir. Cilt dokusundaki kollajen, elastik lifler ve hyaluronik asit maddeleri tekrar yenilenerek yüzün toparlanması sağlanır.
Cilt sarkması olan hastalar; mezoterapi, lazer, PRP, radyofrekans gibi cildi sıkılaştıran yöntemler tercih etmelidir. Ancak cilt altındaki dokularda sarkması olan hastalar; dolgu, botoks, iple germe veya fokuslu ultrason yöntemlerini tercih etmelidir.
Yüz sarkması tedavisi kişinin yaşı, cildin sarkma derecesi ve cilt yapısına göre planlanmalıdır. Ameliyatsız tedaviler en ileri yöntemler bile olsa yüzü en fazla 2 derece toplar. Oysa 60 yaş ve üstü bir kadında 5 derece sarkma görülür. Bu sebeple ameliyatsız tedavi yöntemlerini deneyen 2,3 derece sarkması olan 40 yaşında bir hastada işlem başarılı olurken, 5 derece sarkması olan 60 yaşındaki bir hastada işlem sonrası istenilen sonuca ulaşılamaz. Oysa ileri yaştaki hanımlarda, farklı tedavi yöntemleri bir arada kullanılarak istenilen sonuca ulaşmak mümkün.
Cildinizde henüz sarkmalarınız yoksa alacağınız bazı önlemlerle bu problemin oluşmasını engelleyebilirsiniz. Sigara ve alkol tüketiminden, güneş ışınlarının zararlı etkilerinden uzak durmalısınız. Ayrıca sık kilo alımı ve kaybı, uykusuzluk, yeterli su tüketilmemesi ve vitamin eksikliği de cilt sarkmasına neden olmaktadır.

Uzm. Doktor Güneş Ertürk

Comment 1

 1. Şebnem Güven
  29 Mart 2017

  İyi günler… Fokuslu ultrason fiyatınızı öğrenebilirmiyim acaba? Daha önce yüzüme venüs vica uygulaması yaptırdım fakat akabinde ciddi bir herpes ile uğraştım! Hassas bir cildim var! 51 yaşındayım! Bilgilendirirseniz sevinirim! Teşekkürler…

Yorum Yap