Zona Hastalığı

Zona

Zonanın etkeni çocukluk çağı hastalığı olan suçiçeği virusüdür. Çocukluğunda suçiçeği geçirenlerde bu hastalığa karşı kalıcı bağışıklık gelişir. Ancak  virus vücutta gizli ve sessiz  kalarak ömür boyu sinir köklerinde bulunur. Vücudun bağışıklık sisteminde, ateşli hastalıklar, stres, aşırı yorgunluk, yaşlılık ya da kan hastalıkları gibi bir baskılama meydana geldiğinde,  virus duysal sinirler boyunca ilerleyerek deriye ulaşır.
Başlangıç döneminde genellikle ağrı vardır ve döküntü ortaya çıkıncaya kadar hastalık ağrının ortaya çıktığı bölgeye göre kalp hastalıkları, böbrek taşı ya da apandisit gibi ağrı yapan akut hadiselerle karışabilir. Döküntü geliştiğinde ise tanı kolaydır. Grup yapmış, ortası göbeklenme gösteren su kabarcıkları, kızarıklık ve  özellikle gece artan ağrı hastalığın halk arasında gece yanığı olarak adlandırılmasına sebep olmuştur. Hastalık ortalama üç hafta kadar sürer.
Zona tedavilerinin etkili olabilmesi için döküntü başladıktan sonra ilk 72 saat içinde uygulanmalıdır.
Tedavide  antivirallerin yanında ağrı kesiciler, B vitaminleri kompleksi, kurutucu patlar  ve bazen kortizon kullanılır. Bazı özellikle yaşlı kimselerde zona döküntüsü kaybolduktan sonra ağrı yakınmaları sürebilir. Postherpetik nevralji ( zona sonrası ağrı ) adını alan bu durum oldukça şiddetli seyreder ve tedavi gerektirir.

Yorum Yap