Bağdat Caddesi No:201 K:3 D:7 Çiftehavuzlar KADİKÖY / İSTANBUL
tren

Atopik Dermatit

25.11.2016
414
Atopik Dermatit

Atopik Dermatit (Atopik Egzema)

Dermatit  terimi tahriş olmuş deri anlamında kullanılır. Dermatit egzema ile  aynı anlamda kullanılmaktadır. Erken egzemada deri belirtileri kırmızılık, su dolu kabarcıklar ve sızıntı olabilir. Daha sonar kronik egzema  dönemleri kabuklu, kalın ve kahverengi  olabilir. Her zaman için kaşıntılıdır.
Atopi kelimesi deri, burun ve akciğerlerin allerjik hastalıklara eğilimi tanımlar. Sıklıkla ailesel allerjik hastalık mevcuttur. Bu ailelerde yüksek ateş, astım gibi allerjik olaylar sıktır. Ayrıca deri döküntüleri ve deri hassasiyeti mevcuttur. Atopik dermatitli hastaların derilerinden su kaybı artmıştır ve kaşıntılı uyaranlara aşırı duyarlıdırlar. Bağışıklık sistemleri zayıftır.
Pek çok atopik dermatitli kişide ailelerinde de benzer sorunlar vardır. %20 hastanın ailesinin bir bireyinde  bu durum mevcut olabilir.
Atopik dermatit tüm dünyada oldukça yaygındır. Örneğin A.B.D de çocukların %10’u ve tüm toplumun üçte biri bu duruma sahiptir
Hastalık her yaşta görülmekle birlikte hastaların %60’ı  bir yaşına kadar, %90’ı beş yaşına kadar bu hastalıktan yakınırlar. Atopik dermatit, genellikle çocuklar ergenlik çağına girerken  iyileşir veya 25 yaşından önce sona erer. %10 hastada hayat boyu devam edebilir ancak erken çocukluk dönemindeki gibi şiddetli değildir.
Atopik dermatit tanısı koymak için aşağıdaki belirtilerden üçü bulunmalıdır.
–         Kaşıntı
–         Yaşa gore tipik deri dağılımı
–         Kronik tekrar eden dermatit durumu
–         Kişisel veya aile öyküsünde astım, allerjik rinit( allerjik nezle, saman nezlesi) veya atopik dermatit
Deri  döküntüleri kaşıntılıdır, vücutta yaygın veya belli bölgelerde sınırlanmış olabilir. Dört klinik faz vardır.
Infantil Egzema/Atopik Dermatit (2 ay- 2yaş)
Hastalık bebeklik döneminde başladığında infantil egzema olarak adlandırılır. Kaşıntılı döküntüler sızıntılı ve kabukludur. En çok saçlı deride ve yüzde görülür. Fakat vücudun her yerinde de görülebilir. Kaşıntı nedeniyle çocuk başını, yanaklarını ve diğer alanları elleriyle, yastık ya da başka birşeyle oğuşturur. Pek çok bebek 2 yaştan önce düzelir. Uygun tedaviler problem gerileyinceye kadar yardımcı olur.
Çocukluk çağı atopik dermatit (3-11 yaş)
Bebeklikten sonra çocukluk çağı atopik dermatitinde deride kızarıklık, sızıntı ve kabuklanma olabilir. Bu sefer deri daha kuru, kahverengimsi-gri hale gelir kabuklanma ve sertlik olabilir. Kaşıntı devam edebilir özellikle geceleri artar. Bazı hastalarda kanatıp, yara kabuğu yapacak derecede kaşıntı şiddetli olabilir. Böyle durumlarda deri mikrop kapabilir.  Klasik olarak dirsekler, ayak bilekleri, uylulukların arka kısmı, popo, diz ve dirsek çukurunu etkiler. Hastalar genellikle ilkokula gitmeden önce düzelir.
Adelosan/ genç erişkin atopik dermatit (12-20 yaş)
Ergenlik dönemi ve genç erişkinlerde egzema alanları el ve ayakta tipik bir şekilde yerleşebilir. En sık görülen alanlar dirsek büklümü, diz büklümü, bilekler, yüz, boyun ve üst göğüs bölgesidir. Deride kalınlaşma ve kuruluk görülür
Erişkin atopik dermatit ( 20 yaş üzeri)
Sıklıkla elleri, yüz, boyun ve nadiren geniş alanları tutar.
Yukarıda anlatıldığı şekilde  bir kaşıntılı döküntü ailede atopik problemler hikayesiyle birlikteyse atopik dermatit (atopik egzema) olarak değerlendirilebilir. Uygun, erken ve düzenli tedavi hastaları rahatlatır, hastalığın süresini ve şiddetini azaltır.
Atopik  dermatit (atopik egzema) klasik şekillerin dışında avuç içi, el sırtı ve parmaklar ve ayaklarda kabuklanma, sızıntı, kalınlaşma şeklinde de görülebilir. Malesef yıllarca devam edebilir.
 Atopik Dermatitle ilgili sorular ve yanıtları
Atopik dermatitte yiyeceklerin rolü nedir?      
Atopik  dermatitte (atopik egzema) yiyeceklerin rolü %10 dur. Bazı gıdalar, özellikle de astımlı bebek ve çocuklarda atopik dermatiti alevlendirebilir. Gıdaları denetlemek faydalı olabilir. Ani reaksiyonlara neden olan gıdalardan uzak durulmalıdır
Çevresel faktörler önemli midir ve nasıl önlem alınabilir?
Nadiren temas veya havayoluyla gelen bazı maddelerin uzaklaştırılması fayda sağlayabilir. Bazen toz  taşıyan eşyalar ( tüylü yastık, örtü, boyun atkısı,yatak örtüleri, yorgan, battaniye, halı, kilim, kumaş perde, yün ve diğer kumaşlı eşyalar) atopik dermatiti arttırabilir.
Allerji testleri astım ve saman nezlesindeki gibi atopik dermatitte değer taşır mı?
Bazen ama her zaman değil. Bir pozitif test sonucu %20 değer taşır. Eğer test sonucu negatifse bu  daha anlamlıdır ve gerçekten o maddeye allerji olmadığını gösterir.
Aşı yöntemi saman nezlesindeki gibi faydalımıdır?
Atopik dermatit tedavisinde aşı yöntemi etkili bulunmamıştır. Ayrıca deri şikayetlerini arttırabilir.
Atopik dermatit tedavisi için ne yapılması gerekir?
Bir dermatoloğa başvurmanız gereklidir. Doktorunuz size allerjen ve tahriş edici maddelerden korunmada yol gösterecek ve  uygun şekilde banyo ve nemlendirici kullanımını tavsiye edecektir. Ani sıcaklık değişimleri terlemeye neden olan aktiviteler atopik dermatiti alevlendirebilir.
Atopik dermatitte alınması gereken önlemler nelerdir?  
Cildi tahriş eden fırçalama, çok sık yıkanmak, kokulu sabun ve kokulu  nemlendiricilerden uzak durulmalıdır. Cilt günlük olarak ve banyo sonrası nemlendiricilerle cilt nemlendirilmelidir.Yün giysiler giyilmemelidir.
Dermatoloğunuz deriye sürülerek kullanılan  kortizonlu kremler, losyon ve pomadlar, bazende katran içeren ürünler tavsiye eder. Antihistaminik gibi ağız yoluyla kullanılan haplarda kaşıntının rahatlaması için tavsiye edilebilir. Eğer infeksiyon eklenmişse antibiotikler önerilir. Çok şiddetli vakalarda dermatoloğunuz ultraviyole tedavisi önerebilir. Standart tedavilere yanıt alınmadığı durumlarda birçok yeni ilaç denenebilir. Ayrıca çok gerekli şartlarda kortizon iğneleri veya hapları da kullanılır. Atopik dermatit  çok sık görülen bir durumdur . Uygun bir tedavi ile hastaların çoğunda oldukça iyi bir rahatlama sağlanır.
Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: