Bağdat Caddesi No:201 K:3 D:7 Çiftehavuzlar KADİKÖY / İSTANBUL
tren

Perioral Dermatit (Ağız Etrafı Sivilceleri)

Perioral Dermatit (Ağız Etrafı Sivilceleri)

PERIORAL DERMATIT (AĞIZ ETRAFI SİVİLCELERİ)

Perioral dermatit ağız etrafında tekrarlayan sivilceler ve kızarıklık belirtisi olan bir çeşit sivilce hastalığıdır. Genellikle ağız çevresinde, kızarıklık ve soyulmaların olduğu bir zeminde papül ve püstüllerle seyreder. Yanma duygusu hissedilebilir ancak kaşıntı şikayeti yoktur.

Perioral dermatt papülleri topluiğne başı büyüklüğündedir. Dudak kıvrımı ile perioral dermatit alanı arasında 4-5 mm’lik hastalıksız deri alanı mevcuttur. En sık ağız çevresi tutulsa da burun kenarı, yanaklar ve göz çevresinde de perioral dermatit görülebilir.

Hastaların çoğu 20-35 yaş arası genç kadınlardır. Perioral dermatit kronik bir hastalıktır. Hastalık günler içeresinde yatışarak ve alevlenerek seyreder. Tedavi edildiği takdirde iz bırakmadan geriler.

Perioral dermatitin nedeni kesin olarak bilinmemektedir.

Perioral Dermatit Nedeni Olabilecek Faktörler:

Tahriş reaksiyonları

Kortizon kullanımı

Ultraviyole ışıları

Hormonlar

Demodex folliculorum paraziti

Perioral Dermatit Tedavi:

Ağız yoluyla tetrasiklin veya türevleri kullanılır. Ortalama 4-6 hafta devam edilir. Hastalık kontrol altına alındıktan sonra daha düşük dozlarla veya haftada bir-iki kez kullanılmak üzere bir süre daha devam edilebilir.

Tedaviye dirençli veya daha önce kortizonlu krem kullanımı nedeniyle şiddetli seyreden vakalarda çok düşük doz) 8-12 hafta isotretinoin kullanılabilir.

Etkisi düşük olmakla beraber haricen metronidazole, benzoyl peroxide krem veya jeller tedavi idamesinde kullanılmaktadır.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
sadsad