Bağdat Caddesi No:201 K:3 D:7 Çiftehavuzlar KADİKÖY / İSTANBUL
tren

Akne Sivilce Nedir ? | Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Akne Sivilce Nedir ? | Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Akne (sivilce) nedir?
Akne (sivilce) yüz, boyun, göğüs, sırt , omuz ve üst kollarda görülen, yağ kanallarını tutan bir hastalıktır. En sık ergenlik çağında görülmekle birlikte 20 li yaşlarda ve hatta 40 lı yaşlara kadar devam edebilir . Her zaman olmasa da akneli kişiler  genellikle yağlı bir deriye sahiptir. Akne zamanla, ilerleyen yaşlarda iyileşebilir veya akneli dönem uzun sürebilir.. Tedavi edilmeyen akneler skar denilen kalıcı, ciddi izler bırakabilir. Bu dönem içinde kişiye görüntü bozukluğu yaratarak can sıkar ve psikolojik olarak rahatsızlık  verebilir. Bu yüzden bir dermatolog tarafından tedavi edilmesi uygundur. .
Akne (sivilce) nasıl oluşur ?
Hem erkek hemde kadınlarda bulunan erkeklik hormonları ergenlik çağında yükselir ve derideki yağ bezlerini uyarır ve genişletir. Bu yağ bezleri, aknenin ensık görüldüğü alanlarda (yüz, göğüs,sırt) bulunur.
Yağ kanalları folikül olarak adlandırılan kıl içeren kanallarla da bağlantılıdır. Yağ bezleri sebum olarak adlandırılan yağlı bir madde üretir. Sebum, deri üzerine deri yüzeyine açılan kıl folikülleri vasıtasıyla boşalır. Bu kıl foliküllerinin ağızları por olarak adlandırılır. Sebum yani yağ , kıl folikül kanalındaki hücrelerin dökülmesi ile birlikte kanalda yapışkan bir hale gelir. Böylece por tıkanmış olur. Bakteriler foliküldeki yağ ve hücrelerle beslenerek çoğalırlar. Bu bakteriler kimyasal maddeler salgılayarak  burada bir reaksiyon yaratırlar ve folikül duvarı parçalanır. Sebum, bakteriler, ve hücreler deri içine dağılarak kızarıklık şişme ve iltihap akıntısına neden olur. Nadiren akneler hormonal dengesizliğe de bağlı olabilir
Aknede (sivilce) sıklıkla sorulan sorular
Akne de (sivilce) nasıl bir temizlik yapılmalıdır?
Cildin günlük  bakımında yüz, günde iki kez temizleyici madde ( sabun ya da jel) ve ılık su ile yıkanmalıdır. Süt tarzı temizleyiciler yağlı baza sahip olduklarından temizleyici olarak tercih edilmemelidir. Akneli ciltler veya yağlı ciltler temizleyici olarak su ile çıkan  sabun yada jel tarzında  pH sı 5.5  olan  ürünleri tercih etmelidirler. Çok sık yıkama ve cildin aşırı ovulması akneyi alevlendirebilir.
Şampuanla düzenli saç temizliği gereklidir. Eğer saç yağlı ise sık temizlemek önerilir.
Akneli erkekler traş bıçağı yada elektikli traş makneleri kullanabilirler. Eğer traş bıçağı kullanılıyorsa traş öncesi sakal bölgesi su ve traş köpüğü ile yumuşatılmalıdır. Sivilceler koparılmadan yumuşak hareketlerle traş olunmalıdır
Aknede (sivilce) kozmetikler nasıl kullanılır?
Akneli kişiler göz makyajı, allık ve ruj rahatlıkla kullanabilirler. Yalnızca deri yüzeyine uygulanan fondoten ve pudranın uygun olması önemlidir. Eğer likid fondoten veya nemlendirici kullanıyorsanız yağsız ve su bazlı olaması gereklidir. Seçtiğiniz ürünün üzerinde nonkomadojenik ve nonaknejenik ibaresi olması uygundur. Bu tür ürünler geceleri mutlaka temizlenmelidir.
Aknenin (sivilce) iç hastalıklarıyla ilgisi varmıdır?
Çoğu kez aknenin karaciğer hastalığına bağlı olduğu düşünülür. Günümüzde aknenin iç hastalığına bağlı olmadığını biliyoruz. Sadece hormonel bozukluklar ve kullanılan birtakım ilaçlar akneye neden olabilir. Kadınlarda böbrek üstü bezlerinin veya yumurtalıkların aşırı miktarda erkeklik hormonu (androjenler)  üretmesi halinde aknelenme olabilir. Uzun süren, tedaviye yanıt vermeyen, saç dökülmesi ve tüylenmenin olduğu durumlarda dermatoloğunuz bu açıdan test isteyecektir.
Hangi ilaçlar akneyi (sivilce) artırabilir?
Tedavi amacıyla kullanılan bazı ilaçlar (kortizon hormon ilaçları vb) akneye neden olabilir veya çoğaltabilir. Dermatoloğunuz görüşme esnasında kullandığınız ilaçları sorgulayarak bu etkeni ortaya çıkaracaktır
Stres akneye (sivilce) neden olabilir mi?
Stres aknenin ana nedenlerinden değildir. Ancak stresli dönemlerde bazı hormonların açığa çıkması nedeni ile sivilcelerin ortaya çıkmasına veya artışa sebep olabilir.
Güneşlenmenin ve solaryumun akne (sivilce) üzerine etkisi nedir?
Güneşin ultraviyole ışınlarının kurutucu ve bakterileri azaltıcı rolü bilinmektedir. Bu nedenle güneşlenme genellikle akneleri azaltır. Ancak bu yanıltıcı bir durum da olabilir. Aşırı güneşlenme sonrasında deri kendini zararlı ultraviyole ışınlarından korumak için kalınlaşır. Önce azalan akneler, derinin kalınlaşıp gözeneklerin tıkanması sonucu daha da şiddetlenebilir. Solaryumda ultraviyole ışığı olup aynı etki mekanizmasına sahiptir. Günümüzde ultraviyolenin yaşlandırıcı ve deri kanseri yapıcı etkileri nedeniyle aşırı güneşlenmeyi tavsiye etmiyoruz.
Yaz aylarında güneşten koruyucu kullanırken bu ürünün su bazlı ve yağ içermemesine özellikle dikkat edilmelidir. Sivilce çoğalmasına neden olabilir.
Bazı akne (sivilce) hastalarında da tam tersi, yaz aylarında sivilce artışı olabilir. Bu durum terleme ile birlikte yağ salgının artmasının artışından kaynaklanmaktadır.
Genel bilgiler:
Akne (sivilce) etkili bir şekilde tedavi edilebilir ancak tedavi yavaş ilerler. Akne tedavisinde iyileşmeler 2. ayda başlar ve 4-8 ay arasında tamamen bir düzelme sağlanır. Özellikle ilk 1. ayda aknenin artması gibi durumlar söz konusu olabilr. Düzelmeler zaman alır. Eğer akneler 6-8 haftada iyileşmeye başlamadıysa tedavinin değiştirilmesi gerekir. Sabırlı ve dermatoloğunuzla irtibat halinde olursanız tedavi mükemmel sonuç verecektir.
Dermatoloğunuz size dışardan  porların tıkanmasını engelleyen ve bakterileri azaltan krem, jel veya losyonlar önerebilir. Bu ürünler bazen kuruluk ve soyulma yaratabilir. Dermatoloğunuz size doğru kullanımı ve yan etkilerin olmaması için tavsiyelerini belirtecektir.
Deriye sürülerek kullanılan antibotiklerde vardır. Bunların kulanımı daha hafif aknelerdedir.  Eğer geniş kırmızı ve derin sivilceleriniz varsa bunlara direk olarak içine kortizon injekte edilerek hemen iyileşmesi sağlanabilir.
Dermatoloğunuz siyah noktacık beyaz yağ butonlarını ve iltihaplı kesecikleri özel aletlerle temizleyebilir. Ancak kendiniz bunlarla oynamamalısınız. Akneyi (sivilce) derinleştirerek daha fazla büyümesine ve iz bırakmasına neden olabilirsiniz.
Ağız yoluyla antibitikler orta ve şiddetli aknede kullanılırlar. Antibiotikler kıl folikülündeki bakterileri azaltırlar. Bu da  kızarıklıklar ve iltihaplanmaları azaltır.
Doğum konrol hapları kadınlarda akneyi önemli derecede iyileştirdikleri gözlenlenebilir bu amaçla tedavi maksadıylada kullanılırlar.
Hafif akne (sivilce) tedavileri:
Hafif akneler (sivilce) jel solusyon ve losyonlarla tedavi edilir. Ekstra vitamin ve minerallerin kullanımının tedaviye faydası bulunmamıştır.
Yüzünüzü su ile hafif bir temizleyici sabun veya antiseptik jel kullanarak günde iki kez yıkayın
Akne (sivilce) ürünlerini sadece akne üzerlerine nokta halinde değil tüm etkilelen alanlara yayarak uygulayın.
Akne (sivilce)  tedavi ajanları ilk 2-4 hafta kuruluk yaratabilir. Zamanla cilt bu reaksiyonları göstermez.
Yağsız bir nemlendirici kuruma şikayeti için kullanılabilir.
Yağlı kozmetikler, fondoten, krem ve güneş koruyucular kullanılmamalıdır.
Iyileşme 2-4 ay arasında olabilir.
Şiddetli tahrişlerde tedavi bırakılmalı doktorunuzla görüşülmelidir.
Hafif derecede ki aknelerde genellikle topikal yani dışardan sürme şeklinde ilaçlar kullanılır
Orta dereceli aknede (sivilce) tedavi:
Sürme ilaçların yanısıra  yanısıra ağızdan alınan tedavilerde uygulanır.
Antibiyotikler
Kadınlarda östrojen ve antiandrojen tedaviler
Tedaviye dirençli aknede isotretionin
Şiddetli aknede (sivilce) tedavi:
Şiddetli akne (sivilce) ağızdan ilaçlarla tedavi edilir. Hasta mutlaka dermatolog kontrolünde olmalıdır.
Pekçok hasta  isotretionin ile tedavi edilir.
Uzun süreli antibiotikler
Kadınlarda antiandrojenler tedavi kullanılabilir.
Meyve asitleriyle tedavi-peeling
Son yıllarda meyve asitleri de akne (sivilce) tedavisinde rol oynamaya başlamıştır. Yarı kozmetik yarı ilaç sayılan bu ürünlere  glikolik asit, laktik asit örnek verilebilir . % 5-20 aranlarında krem ve jel şeklinde evde uygulamaya yönelik ürünleri mevcuttur. Akne  (sivilce) tedavisine yardımcı olarak veya tedavi sonrası bakım amacıyla kullanılır. Ayrıca yağlı ciltlerde yağ konrolü ve yağlanmanın getirdiği hafif sivilceleri geçirmek içinde  önerilmektedir. Meyve asitleri cildi soyarak yeniler , gözeneklerin temiz kalmasını sağlar böylece akneye engel olur. Meyve asitlerinin yüksek konsantrasyondaki formülleri de % 50-90 gibi ofis uygulamaları şeklinde tedavide kullanılır. Doktor kontrolündeki bu uygulamada asit solusyonu deriye sürülür birkaç dakika beklenir ve daha sonra yıkanarak cilttten uzaklaştırılır. Bu uygulamalrda 1-4 hafta aralıklarla yapılır. Hem akne tedavisi olarak hem de  tedavi sonrası izlerin giderilmesi amacıyla uygulanmaktadır. Oldukça faydalı bir tedavi yöntemidir.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
sadsad