Bağdat Caddesi No:201 K:3 D:7 Çiftehavuzlar KADİKÖY / İSTANBUL
tren

Sivilce (Akne) İzi Tedavisi

Sivilce (Akne) İzi Tedavisi

SİVİLCE (AKNE) İZİ TEDAVİSİ

Sivilce (akne) sonrası kalan izler sivilce (akne) esnasında oluşan reaksiyonun yaygınlığı ve derinliğinin derecesine bağlıdır. Reaksiyonun şiddeti sivilce (akne) izlerinin tipini, derinliğini ve tipini belirler. Üç tipte iz vardır.

1. Yüzeysel sivilce (akne) izleri

2. Derin sivilce (akne) izleri

3. Keloid

1. Yüzeysel Sivilce (Akne) İzleri:

Eğer derinin yüzeysel tabakaları etkilenirse yüzeysel izler kalır. Bu izler hafif kırmızı, çok az deriden çöküktür. Bazen kahverengi renkli değişiklikler de olabilir. Bu tür izler için çok derin işlemler gerekmez. Retinoik asit, meyve asitlerinin deriye uygulanması, yüzeysel soyma (peeling) işlemleri bu tür izleri giderebilir.

2. Derin Sivilce (Akne) İzleri:

Bu tür izlerde derinin alt tabakaları etkilenir. Deriden oldukça çökük, başlangıçta kırmızı, zaman içerinde beyaz renkte derin izlerdir. Bu tür izlerde daha farklı ve derin işlemler yapılarak bir dereceye kadar düzelme sağlanabilir.

• Derin Sivilce (Akne) İzleri – Icepick Skar:

Icepick skar buz kıracağı ile delinmiş gibi gözüken dar, keskin sınırlı bir sivilce ( akne ) izidir. Genellikle 2 mm’ den dardır. İzin derinliği derinin alt dokularına ve yağ dokusuna kadar gider. Icepick skar derin bir iz olması nedeniyle lazer ile cilt soyma ve dermabrazyon gibi iz tedavilerine yanıtı sınırlıdır.

• Derin Sivilce (Akne) İzleri- Boxcar Skar:

Boxcar (yük vagonu) skar yuvarlak veya oval şekilli, keskin dikey kenarlı deriden çökük izlerdir. Icepick skardan farkı, izin dibi sivri değildir. Yüzeysel boxcar skar 0,1-0,5 mm derinliktedir. Bu tür izler derin soyma teknikleri ile iyileşebilir. 0,5 mm’den daha derin izler derin soyma tedavilerinin dışındaki diğer teknikler uygulanmalıdır

• Derin Sivilce (Akne) İzleri – Rolling Skar:

Rolling (dalgalı) skar normal görünümlü üst derinin, alt tabakalar tarafından çekilmesi sonucu oluşur. Bu yüzden deri dalgalı görünür. Rolling skar subsizyon tekniği dışındaki tedavilerle iyileşmez.

3. Keloid

Nadiren bazı kişilerde sivilce (akne) bölgesinde fibroblastların (kollajen üreten hücreler) fazla çalışması nedeni ile deriden yukarı doğru büyüyen kabarık yara dokusu yani keloid oluşur. Daha çok erkeklerde gövde bölgesinde görülür.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
sadsad