Bağdat Caddesi No:201 K:3 D:7 Çiftehavuzlar KADİKÖY / İSTANBUL
tren

Lazerle Sivilce (Akne) Tedavisi

Lazerle Sivilce (Akne) Tedavisi

LAZERLE SİVİLCE (AKNE) TEDAVİSİ

Lazer ve ışık sistemleri ile sivilce-akne tedavisi, sivilce-akne tedavilerine yardımcı olan, tedaviyi hızlandıran ve iz kalma olasılığını azaltan yöntemlerdir. Sivilce tedavisinde ilaç ve krem tedavilerine yeterince yanıt alınamıyorsa, sık tekrar eden sivilce şikayeti varsa veya ağızdan ilaç kullanamayan ağır sivilce hastalarına lazer ve ışık tedavileri yapmak çok faydalı olur. Ayrıca iz kalmaya eğilimli hatta iz kalmış akne hastalarına lazer ve ışık tedavileri yapmak elzem olabilir. Sivilce-akne tedavisinde amaç hastayı bir an önce iyileştirmek ve iz kalmamasını sağlamak olmalıdır. Sivilce tedavileri sırasında lazer tedavileri uygulamak bir yandan iz tedavisi de sağlamaktadır.

Lazerle sivilce-akne tedavisi 1-3 hafta aralıklarla yapılabilir. Uygulanan cihaza göre seans sayısı değişmekle birlikte en az 4 seans önerilir. Yanı sıra krem ve ağızdan ilaç tedavilerine devam edilebilir. Yapılan lazer sisteminin çeşidine göre lazerle tedavi sonrası ciltte hafif bir pembelikten hafif bir kabuklanmaya kadar birkaç süren cilt değişiklikleri olabilir. Genel olarak yan etki oranı düşük uygulamalardır. Bronz ve esmer tenlerde tüm lazer ve ışık uygulamalarında olduğu gibi dikkatli olunmalıdır.

Lazerle Sivilce (Akne) Tedavisinin Etki Mekanizmaları:

1. Propionibacterium Acnes (P.acnes) Bakterisinde Bulunan Porfirin Maddesinin Görünür Işık Enerjisini Direk Emilimi:

İltihaplı sivilce oluşmasında başlıca nedenlerden biri normalde deride yaşayan ve yağ kanallarında bulunan P. acnes bakterisidir. P.acnes porfirin adı verilen bir madde üretir. P.acnes bakterisindeki porfirin maddesi lazerlerin ışık enerjisini emerek tahrip olur. Işık ve lazer sistemleri bakteri sayısını azaltarak sivilce oluşumunu engelleyebilir.

Bu Şekilde Etkili Lazer ve Işık Sistemleri:

• UVA/UVB

• Mavi ışık tedavisi (Blue-Light)

• Kırmızı Işık ve Mavi Işık Kombinasyonu

• Pulsed Light and Heat Energy (LHE)

• KTP Lazer

• PDL Lazer

2. Yağ Bezlerinin Isı ile Hasarlanması:

Bu yöntemde, lazer ve ışık sistemleri deriye zarar vermeden deri altındaki yağ bezleri ısıtarak tahrip eder. Yağ kanallarının küçülmesi ve azalması sonucu sivilcelerde iyileşme meydana gelir.

Bu Şekilde Etkili Lazer ve Işık Sistemleri:

• Fotodinamik Tedavi

• 1450 nm Diode Lazer

• 1540 nm Er: Glass Lazer

• Radyofrekans Tedavisi

• Fraksiyonel Lazer

Lazer ve ışık tedavileri sivilce giderilmesinde umut vericidir. Ancak lazer ve ışık tedavileri sivilce tedavisinde ilk seçenek değildir. Lazer ve ışık tedavileri iltihaplı ama iz olmayan sivilcelerde medikal tedaviden yanıt alınamadığında düşünülmelidir. İltihaplı sivilce ve iz şikayeti olan hastalarda lazerle sivilce tedavisi ilk seçenek olarak düşünülebilir.

Araştırmaların artması ve teknolojinin gelişimi ile lazerle sivilce tedavisinde daha etkin bir rol oynayabilir gözükmektedir. Çalışmalar lazer ve ışık yönteminin yeni bir alternatif olduğunu düşündürtmektedir. Ancak sivilce tedavisinde lazer ve ışık tedavisinin bir alternatif olduğunu unutmamak gerekir. Mutlaka bir dermatoloğun uygun gördüğü zaman uygulanması gereklidir.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
sadsad